Vlastnosti a využití metody MARS

Autor(ka) práce: Buchal, Matěj
Vedoucí práce: Bašta, Milan
Oponenti práce: Procházka, Jiří
Diplomová práce je věnována metodě strojového učení zvané MARS (Multivariate Adaptive Regression Splines). Cílem práce je nejprve představit tuto metodu, fungování jejího algoritmu, podobu a způsob vytváření modelu a jeho odhad. Následně jsou v práci s využitím Monte Carlo simulací zkoumány vlastnosti odhadů modelů získaných pomocí této metody a část z nich je porovnána s vlastnostmi odhadů modelů získaných pomocí lineární regrese. V poslední části práce je pak demonstrováno použití metody MARS na reálném datovém souboru.
Klíčová slova: MARS; regresní spliny; strojové účení; stromové metody; regresní funkce; metoda nejmenších čtverců; simulace
Název práce: Characteristics and application of the method MARS
Autor(ka) práce: Buchal, Matěj
Vedoucí práce: Bašta, Milan
Oponenti práce: Procházka, Jiří
This thesis is based on the machine learning method called MARS (Multivariate Adaptive Regression Splines). The object of this thesis is to introduce this method and algorithm, explain how the respective model is constructed and estimated. Following this, the characteristics of these estimators are inspected by Monte Carlo simulations and some of them are compared with the characteristics of estimators obtained from linear regression. The final aspect of this thesis contains a demonstration of the method on a real dataset.
Klíčová slova: MARS; regression splines; machine learning; tree methods; regression function; least squares method; simulations

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky