Porovnání fyzických a virtuálních měn

Název práce: Porovnání fyzických a virtuálních měn
Autor(ka) práce: Kremel, Tomáš
Vedoucí práce: Čermák, Radim
Oponenti práce: Sigmund, Tomáš
Diplomová práce se zabývá problematikou využití fyzických a virtuálních měn. Cílem práce je dle dostupných informací porovnat klasické měny s virtuálními a zjistit, zda je možné nahradit současný elektronický systém technologií Blockchain a poukázat na slabé a silné stránky této technologie. V teoretické části, která vychází z rešerše, budou popsány fyzické a virtuální měny od jejich historie, vlastností, po jejich tvorbu, použité technologie a jejich současný stav a možnosti využití. Porovnány budou v globálním měřítku mezi jednotlivými státy světa. V praktické části dojde k vytvoření tokenu, který je možné díky technologii Blockchainu využít pro nahrazení aktuálního elektronického systému měny. Díky propojení teoretických informací získaných z rešerše, informací získaných z praktického příkladu a mé dlouhodobé zkušenosti s problematikou provedu komparaci všech získaných poznatků. Na jejich základě sestavím aktuální možnosti a omezení dané technologie a její možné využití do budoucna jakožto měny, která má potenciál nahradit tu stávající.
Klíčová slova: fyzická měna; virtuální měna; Blockchain; Bitcoin
Název práce: Comparison of physical and virtual currencies
Autor(ka) práce: Kremel, Tomáš
Vedoucí práce: Čermák, Radim
Oponenti práce: Sigmund, Tomáš
The diploma thesis deals with the comparison of physical and virtual currencies. The aim of the thesis is, according to the available information, to compare the classic currency to the virtual ones and to see if it is possible to replace the current electronic system with Blockchain technology and to point out the weaknesses and strengths of this technology.In the theoretical part, which is based on the researches, physical and virtual currencies will be described from their history, characteristics of their creation, used technologies and their current state and possibilities of useage. They will be compared globally across the world.In the practical part a token will be created, by Blockchain technology, to replace the current electronic currency system. I will compare all the acquired knowledge by combining the theoretical information gained from the researches, the information gained from the practical example and my long-term experience with cryptocurrency. Based on these information, i will explain the current capabilities and limitations of the technology and possible useage for the future as a currency that has the potential to replace the existing one.
Klíčová slova: physical currency; virtual currency; Blockchain; Bitcoin

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační management