Název práce: Metódy a taktiky nevládnych organizácií pri presadzovaní ľudských práv: Prípadová štúdia Amnesty International
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom tejto práce je identifikácia taktík a metód nevládnych organizácií pri presadzovaní ľudských práv využitých v prípade globálnej kampane Amnesty International „Zastavte mučenie“, zhodnotenie efektívnosti kampane a uvedenie návrhov na zlepšenie vybraných oblastí. V teoreticko-metodologickej časti sú objasnené rozdielne taktiky využívané neziskovými organizáciami s cieľom obrany ľudských práv, postupy a metódy určené k dosiahnutiu vytýčených cieľov. V empirickej časti sú tieto teoretické poznatky aplikované na prípadovú štúdiu organizácie Amnesty International a sú uvedené konkrétne príklady aktivít odpovedajúcich teoretickému konceptu. V závere práce sú udané dosiahnuté výsledky kampane s ohľadom na určené ciele a rovnako sú uvedené odporúčania k zefektívneniu vybraných oblastí kampane.
Klíčová slova: nevládne organizácie ; ľudské práva; Amnesty International
Název práce: Metody a taktiky nevládních organizací při prosazování lidských práv: Případová studie Amnesty International
Jazyk práce: Slovensky
Cílem této práce je identifikace taktik a metod nevládních organizací při prosazování lidských práv využitých v případě globální kampaně Amnesty International "Zastavte mučení", zhodnocení efektivity kampaně a uvedení návrhů na zlepšení vybraných oblastí. V teoreticko-metodologické části jsou objasněny rozdílné taktiky využívány neziskovými organizacemi s cílem obrany lidských práv, postupy a metody určené k dosažení vytyčených cílů. V empirické části jsou tyto teoretické poznatky aplikovány na případovou studii Amnesty International a jsou uvedeny konkrétní příklady aktivit odpovídajících teoretickému konceptu. V závěru práce jsou udány dosažené výsledky kampaně s ohledem na určené cíle a doporučení k zefektivnění vybraných oblastí kampaně.
Klíčová slova: nevládní organizace; lidská práva; Amnesty International
Název práce: Methods and Tactics of Non-Governmental Organizations Advocating Human Rights: Amnesty International Case Study
Jazyk práce: Slovensky
The aim of this thesis is to identify the tactics and methods of non-governmental organizations advocating human rights used in the global campaign of Amnesty International Stop Torture, as well as to evaluate the effectiveness of the campaign and to make recommendations in the identified areas. In the theoretical section various tactics are introduced that are used by NGOs with the goal of advocating human rights and the methods used to achieve the chosen goals. In the empirical part this knowledge is applied to a case study of Amnesty International and concrete examples are shown that display the theoretical concepts in a live environment. In the conclusion the results are evaluated and also recommendations provided that target areas that could be improved or made more effective.
Klíčová slova: Non-Governmental Organizations; Human Rights; Amnesty International

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie