Technický redesign integračního rozhraní pro výpisy v bankovním sektoru

Název práce: Technický redesign integračního rozhraní pro výpisy v bankovním sektoru
Autor(ka) práce: Lukaševič, Polina
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Pařízek, Jan
Tato bakalářská práce řeší projekt, jehož cílem byl převod zastaralého CSV formátu, ve kte-rém se posílaly data pro generování výpisů, na moderní strukturovaný XML formát. Projekt byl realizován v průběhu tohoto roku v jednom z českých bankovních domů.V teoretické části se primárně zaměřím na význam podnikové informatiky a její dopad. Dále blíže vyspecifikuji IT v bankovním sektoru a popíši, čím je typické. V poslední části popíši projektové řízení v IT sektoru, jeho specifika a standardy.V praktické části aplikuji procesní standardy projektového řízení na reálném projektu. Projekt je strukturován do kapitol, které reprezentují jednotlivé fáze. Dále se blíže zaměřím na tech-nický redesign, který znamenal zásadní dopad hlavně pro aplikaci, které se starají o bankovní účty a generování výpisů.Základní úlohou je analýza existujícího rozhraní, rozpad datových vět na jednotlivé datové atributy a popsání technických procesů, které stojí za jejich plněním a opětovné složení dat do nové struktury.S tím souvisí i proces zpracování dat, kdy se algoritmy, sloužící pro naplnění dat do šablony, musely upravit pro zpracování nové struktury rozhraní a stejným způsobem se musel upravit i technický předpis šablony tak, aby datové položky v rozhraní odpovídaly datovým polož-kám na šabloně. V rámci redesignu dojde i k čištění zastaralých struktur a již nevyužívaných polí.
Klíčová slova: Bankovní výpisy; projektové řízení; transformace; backendy; XML
Název práce: Technical redesign of integration interface for statements in bank sector
Autor(ka) práce: Lukaševič, Polina
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Pařízek, Jan
This bachelor’s thesis deals with a project aimed at converting the obsolete CSV format which the sent data for generation bank statement. This format is replaced to modern structured XML format. The project was implemented this year in one of the Czech ban-king houses. In the theoretical part, I will focus primarily on the importance of business informatics and its impact. I will further describe IT in the banking sector and describe what is typical of it. In the last part I describe project management in the IT sector, its specifics and standards. In the practical part I apply the process standards of project management to a real project. The project is structured into chapters representing the phases. I will also focus on the technical redesign, which has had a major impact mainly on applications that deal with bank accounts and generating statements. The basic task is to analyze the exis-ting interface, break down data sentences into individual data attributes, and describe the technical processes behind their filling and re-compilation of data into a new structure.This is also related to the data processing process where the algorithms used to fill the data into the template have to be modified to process the new interface structure and in the sa-me way the template technical specification has to be modified so that the data items in the interface correspond to the data items on the template.
Klíčová slova: Bank statement; project management; consolidation; backends; XML

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika