Otázka bezpečnosti Jižní Koreje s důrazem na problematiku jaderných zbraní

Název práce: Otázka bezpečnosti Jižní Koreje s důrazem na problematiku jaderných zbraní
Autor(ka) práce: Grossová, Zuzana
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
Diplomová práce "Otázka bezpečnosti Jižní Koreje s důrazem na problematiku jaderných zbraní" se zabývá bezpečností Korejské republiky, přičemž její hlavní zaměření směřuje k otázce jaderných zbraní. Práce reflektuje koncepty bezpečnosti, historický vývoj kontroly jaderného zbrojení a vysvětluje koncepty spojené s jadernou tématikou. Práce je zaměřena na region severovýchodní Asie, přičemž zvláštní důraz je kladen na Korejský poloostrov a zejména Jižní Koreu. Z důvodu propojenosti jednotlivých dimenzí bezpečnosti se práce věnuje také aktérům ovlivňujícím bezpečnost Korejské republiky, zejména roli Spojených států a Číny.
Klíčová slova: jaderné zbraně; národní bezpečnost; Korejská republika; severovýchodní Asie; kontrola zbrojení; Korejská lidově demokratická republika
Název práce: South Korea's security with an emphasis on nuclear weapons
Autor(ka) práce: Grossová, Zuzana
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
The thesis "South Korea's security with an emphasis on nuclear weapons" deals with security of the Republic of Korea with a focus on nuclear weapons issue. The thesis reflects different concepts of security, historical development of arms control and explains concepts regarding field of nuclear weapons. It focuses on the region of Northeastern Asia, with particular emphasis on the Korean Peninsula and especially South Korea. Due to the interconnectedness of different security dimensions, the thesis also deals with actors of international relations influencing the security of the Republic of Korea, in particular the United States of America and China.
Klíčová slova: nuclear weapons; national security; South Korea; Northeastern Asia; arms control; North Korea

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie