Business Plan of Bavaria Motors in Charkov

Název práce: Business Plan of Bavaria Motors in Charkov
Typ práce: Bachelor thesis
Jazyk práce: English
Abstrakt: The presented review-justification is devoted to the analysis of the economic possibility of creating a BMW dealer center in Kharkov.The purpose of this review is to justify the need to create a second BMW dealer center in the Kharkov region, which will strengthen the position of the BMW brand in the automobile market of Kharkov.The object of the study is to study the current state of the automobile market in the Kharkov region, which is primarily determined by economic processes, politicization processes and technological innovation processes.Results of the study:I have analyzed the economic situation in the Kharkov region. Studied the impact of the economic situation on the automotive market in the Kharkov region. Made the review of the automobile market in the city. Have done the analysis of the main competitors in the premium segment of the automobile market of the Kharkov. The main prerequisites for creating a second BMW dealer center were researched. The calculation of the necessary investments to create a dealer center.Business case study was carried out. Also, a program was developed to implement a business project for the creation of a BMW dealer center. The structure of the BMW dealer center has been developed. Research of the risks were done.The results of this work are a valuable practical tool for creating a BMW dealer center in Kharkov.
Klíčová slova: Dealership; Business plan; Kharkov; BMW

Studijní program a Studijní obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Faculty of International Relations
Název katedry: Department of International Trade