Autor práce: Cetlová, Alžběta
Vedoucí práce: Žufan, Jan
Osoba oponující práci: Kalábová, Markéta

Název práce: Generační rozdíly jako významný faktor řízení lidských zdrojů v podnicích cestovního ruchu
Abstrakt: Diplomová práce se zabývá střetem rozdílných generací v pracovním prostředí. Každá generace vykazuje své charakteristické znaky a vlastnosti, které mohou být v mnoha případech odlišné s generacemi jinými. Všechny tyto rozdíly do značné míry ovlivňují způsob, jakým organizace nabírají zaměstnance, formují týmy, přistupují k motivaci a vedení zaměstnanců. Na mnoha pracovištích pracuje současně pět různých generací. Důvody, které tuto situaci zapříčinily, jsou neustále se zvyšující věk odchodu do důchodu a delší očekávaná délka života. Tato diplomová práce se nejvíce soustředí na představitele generace X, Y a Z, kteří mají na současném trhu práce největší zastoupení. Cílem práce je vyzkoumat, zdali teoretické poznatky a charakteristiky v teoretické části této práce korespondují s realitou v podnicích cestovního ruchu.
Klíčová slova: generační rozdíly; pracovní prostředí; generace X; generace Y; generace Z; trh práce; age management; kompetenční modely

Studijní program a Studijní obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch
Název fakulty: Fakulta mezinárodních vztahů
Název katedry: Katedra cestovního ruchu

Překlad názvu: Generation gap as a major factor of the human resources management in the tourism industry
Abstrakt: The diploma thesis deals with the intersection of different generations in the working environment. Every generation has its own characteristics and features, which in many cases can be different from other generations. All these differences largely influence the way organizations hire employees, create teams and also their attitude towards motivation and staff management. It is not rare that five different generations work at one workplace at the same time. The reasons for this situation are the growing retirement age and the longer life expectancy. This diploma thesis focuses most on the representatives of generations X, Y and Z, who have the largest proportional representation in the current labour market. The aim of this thesis is to investigate whether the theoretical knowledge and characteristics in the theoretical part of this work correspond to the current state at the workplaces of tourism industry.
Klíčová slova: generation gap; working environment; generation X; generation Y; generation Z; labour market; age management; competency models

Studijní program a Studijní obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch
Název fakulty: Faculty of International Relations