OCENĚNÍ SPOLEČNOSTI ŠKODA AUTO A.S

Autor(ka) práce: Hnyková, Andrea
Vedoucí práce: Smrčka, Luboš
Oponenti práce: Schönfeld, Jaroslav
Cílem této diplomové práce s názvem Ocenění společnosti ŠKODA AUTO a.s. je stanovení tržní hodnoty tohoto podniku k 1. lednu 2018 pro účely potenciálního prodeje 100% podílu nespecifikovanému kupujícímu. Teoreticky pojatá část práce poskytuje teoretický vhled do problematiky oceňovaní se zaměřením na metody oceňování podniku. Teoretický základ vychází převážně z bádání profesora Aswatha Damodarana a profesora Miloše Maříka. V prakticky pojaté části práce jsou veškeré poznatky aplikovány na společnost ŠKODA AUTO a.s. Po představení společnosti následuje tvorba podkladů pro ocenění – strategická analýza, finanční analýza a finanční plán. Samotné ocenění je stanoveno kombinací metody diskontovaných peněžních toků a metody odvětvových násobitelů. Pro srovnání je využita také metoda účetní hodnoty vlastního kapitálu na bázi historických cen prokazující nevhodnost majetkového ocenění u prosperujícího podniku.
Klíčová slova: finanční analýza; metoda odvětvových násobitelů; ŠKODA AUTO a.s.; strategická analýza; hodnota podniku; metoda diskontovaných peněžních toků; finanční plán; generátory hodnoty
Název práce: Valuation of the company ŠKODA AUTO a.s
Autor(ka) práce: Hnyková, Andrea
Vedoucí práce: Smrčka, Luboš
Oponenti práce: Schönfeld, Jaroslav
The aim of this Master’s Thesis entitled Valuation of the company ŠKODA AUTO a.s. is to determine the market value of this company to date of 1st January 2018 for the purposes of potential sale of a 100% share of the company to potential not specified buyer. The theoretical part of the thesis provides a theoretical insight into valuation issues focusing on company valuation methods. The theoretical basis is based on research of Professor Aswath Damodaran and Professor Miloš Mařík. In the practical part of the thesis knowledge is applied to company ŠKODA AUTO a.s. After the company’s presentation, the creation of backgrounds of valuation follows – strategic analysis, financial analysis and financial plan. The valuation itself is determined by combination of the discounted cash flow method and sector multiplier method. For comparison purposes, the book value method is also used to demonstrate the inappropriateness of asset valuation at a prosperous enterprise.
Klíčová slova: value drivers; enterprise value; discounted cash flow method; sector multiplier method; ŠKODA AUTO a.s.; strategic analysis; financial analysis; financial plan

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská