Inovační výkonnost ČR v mezinárodním srovnání

Název práce: Inovační výkonnost ČR v mezinárodním srovnání
Autor(ka) práce: Janoušek, Vojtěch
Vedoucí práce: Nečadová, Marta
Oponenti práce: Sirůček, Pavel
Diplomová práce se zabývá inovační výkonností ČR v letech 2010-2017 a jejím mezinárodním srovnáním. Za tímto účelem byly analyzovány výsledky reportů European Innovation Scoreboard a Global Innovation Index. Hlavním přínosem práce je interpretace těchto výsledků, která umožňuje pochopit specifika inovačního systému ČR. Pozornost je věnována determinantám inovační činnosti a vlivu změn metodologie na konečné výsledky. ČR patří v rámci EU mezi země s podprůměrnou inovační výkonností a během sledovaného období se rozdíl dále prohluboval, přičemž hlavním důvodem byl pokles rizikového kapitálu. Ve světovém srovnání však ČR patří mezi třicet nejúspěšnějších států v oblasti inovační výkonnosti.
Klíčová slova: Inovace; inovační výkonnost; výzkum a vývoj; GII; EIS
Název práce: Innovation Performance of the Czech Republic in International Comparison
Autor(ka) práce: Janoušek, Vojtěch
Vedoucí práce: Nečadová, Marta
Oponenti práce: Sirůček, Pavel
The thesis deals with the innovation performance of the Czech Republic in 2010-2017 and its international comparison. To this end, the results of the European Innovation Scoreboard and the Global Innovation Index reports were analyzed. The main contribution of the thesis is the interpretation of these results, which allows to understand the specifics of the Czech Republic's innovation system. Attention is paid to the determinants of innovation activity and the impact of methodological changes on the final results. The Czech Republic belongs among the countries with below-average innovation performance compared to EU and has further deepened the gap during the period under review, the main reason being the reduction of venture capital. In a world comparison, however, the Czech Republic ranks among the thirty most successful countries in the field of innovation performance.
Klíčová slova: Innovation; innovation performance; research and development; EIS; GII

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: