Determinanty spotřebitelského chování na trhu s automobily

Název práce: Determinanty spotřebitelského chování na trhu s automobily
Autor(ka) práce: Blahník, David
Vedoucí práce: Čermáková, Klára
Oponenti práce: Špecián, Petr
Tato práce analyzuje, jak výše čistého příjmu ovlivňuje informovanost spotřebitelů na trhu ojetých osobních automobilů. Na tuto analýzu byly sestaveny tři modely, které zkoumají různé typy informovanosti. Data byla sbírána pomocí dotazníkového šetření s celkovým počtem respondentů 268. Na otestování hypotézy byla použita metoda nejmenších čtverců. Všechny modely potvrdily hypotézu, že spotřebitelé s nižšími příjmy se informují více než spotřebitelé s vyššími příjmy. Výsledky ukazují, že výše platu ve všech sestavených modelech má pozitivní vliv na výši informovanosti jedince. Zajímavým zjištěním této práce je vliv vzdělání na informovanost, které ve všech sestavených modelech bylo negativní.
Klíčová slova: Informační asymetrie; Automobil; Důchod; Rozhodování spotřebitele; Dotazníkové šetření
Název práce: Determinants of Consumer Behavior in the Car Market
Autor(ka) práce: Blahník, David
Vedoucí práce: Čermáková, Klára
Oponenti práce: Špecián, Petr
This study analyses, how level of net income affects consumer level of information on used car market. Three models, which examine several types of information, have been used for this analysis. Data was collected by a survey and total number of participants was 268. For testing hypothesis was used ordinary least squares method. Hypothesis that consumers with lower income are informed more than consumers with higher income was confirmed in all three models. Results show that level of income have positive impact on consumer level of information. An interesting finding in this study is negative impact of education on level of information, in all models was this finding observed.
Klíčová slova: Information asymmetry; Automobile; Income; Consumer decision making; Survey

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta