Vplyv platformy Airbnb na dopyt po cestovnom ruchu

Název práce: VPLYV PLATFORMY AIRBNB NA DOPYT PO CESTOVNOM RUCHU
Jazyk práce: Slovensky
Táto bakalárska práca sa zaoberá zdieľanou ekonomikou v oblasti cestovného ruchu. Cieľom práce je zistiť, aký vplyv má rast ponúkaného množstva krátkodobých prenájmov prostredníctvom webovej platformy Airbnb na dopyt po cestovnom ruchu v Prahe. V teoretickej časti je predstavený možný definičný a teoretický rámec zdieľanej ekonomiky, jej dopady na spoločnosť a otázka regulácie. Následne je charakterizovaná platforma Airbnb a cestovný ruch. V úvode praktickej časti sú predstavené štatistické údaje o Airbnb a cestovnom ruchu v Prahe, metodológia a použité premenné. Následne je odhadovaný model dopytu po cestovnom ruchu, kde je kľúčová vysvetľujúca premenná počet ponúkaných obytných priestorov na Airbnb v Prahe. Na základe zvoleného ekonometrického modelu nie je identifikovaný vplyv počtu ponúkaných obytných priestorov na Airbnb na dopyt po cestovnom ruchu v Prahe.
Klíčová slova: Airbnb; cestovný ruch; zdieľaná ekonomika
Název práce: THE IMPACT OF PLATFORM AIRBNB ON TOURISM DEMAND
Jazyk práce: Slovensky
This thesis deals with the topic of the sharing economy in the tourism field. The aim of the thesis is to examine influence of the offered amount of short-term rentals on the web platform Airbnb on tourism demand in Prague. The first part of thesis provides possible definitions and theoretical framework of sharing economy, its impact on society and possibilities of regulation. Then the company Airbnb and tourism are described. The practical part is introduced by description of the Airbnb and tourism in Prague, methodology of estimation and variables that have been used in the model. In the next chapters a demand model of tourism in Prague is estimated, the key variable being the amount of offered short-term rentals on Airbnb in Prague. Based on econometric analysis, statistically significant influence of amount of short-term rentals on Airbnb on tourism demand in Prague is not reached.
Klíčová slova: Airbnb; sharing economy; tourism
Název práce: Vplyv platformy Airbnb na dopyt po cestovnom ruchu
Jazyk práce: Slovensky
Táto bakalárska práca sa zaoberá zdieľanou ekonomikou v oblasti cestovného ruchu. Cieľom práce je zistiť, aký vplyv má rast ponúkaného množstva krátkodobých prenájmov prostredníctvom webovej platformy Airbnb na dopyt po cestovnom ruchu v Prahe. V teoretickej časti je predstavený možný definičný a teoretický rámec zdieľanej ekonomiky, jej dopady na spoločnosť a otázka regulácie. Následne je charakterizovaná platforma Airbnb a cestovný ruch. V úvode praktickej časti sú predstavené štatistické údaje o Airbnb a cestovnom ruchu v Prahe, metodológia a použité premenné. Následne je odhadovaný model dopytu po cestovnom ruchu, kde je kľúčová vysvetľujúca premenná počet ponúkaných obytných priestorov na Airbnb v Prahe. Na základe zvoleného ekonometrického modelu nie je identifikovaný vplyv počtu ponúkaných obytných priestorov na Airbnb na dopyt po cestovnom ruchu v Prahe.
Klíčová slova: cestovní ruch; sdílená ekonomika; Airbnb

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta