Ekonomické reformy v ČLR v první reformní etapě (1979-1989)

Název práce: Ekonomické reformy v ČLR v první reformní etapě (1979-1989)
Autor(ka) práce: Kawulok, Daniel
Vedoucí práce: Skřivan, Aleš
Oponenti práce: Tóth, Andrej
Diplomová práce analyzuje ekonomické reformy realizované v ČLR v 80. letech 20. století. Nejprve se zabývá historií ČLR. Následně analyzuje její ekonomickou a politickou situaci v období 1949 – 1979. Pojednává také o jednotlivých přístupech a strategiích v rámci hospodářských reforem. Posléze probírá začátek reforem a důvody pro jejich implementaci. Práce dále řeší zemědělské reformy. Následně práce analyzuje reformy průmyslu včetně reforem státních a nestátních podniků. Opomenuta není ani cenová reforma. V neposlední řadě práce pojednává o politice otevřených dveří a přímých zahraničních investicích. Poté se zmiňuje o problémech reforem. V závěru práce analyzuje vývoj vybraných ekonomických ukazatelů. Výsledkem práce je potvrzení úspěchu reforem a zlepšení základních ekonomických ukazatelů.
Klíčová slova: Hospodářské reformy; Open door policy; Gradualismus; Přímé zahraniční investice
Název práce: Economic reforms in the PRC in the first reform phase (1979-1989)
Autor(ka) práce: Kawulok, Daniel
Vedoucí práce: Skřivan, Aleš
Oponenti práce: Tóth, Andrej
This work analyses the economic reforms implemented in the PRC in 1980s 20th century. First deals with the history of the PRC. Afterwards it analyses its economic and political situation in the period 1949 – 1979. It also discusses the individual approaches and strategies in the framework of economic reforms. It then discusses the beginning of reforms and the reasons for their implementation. The work further addresses agricultural reforms. Subsequently, the work analyses the reforms of the industry, including the reforms of state and non-state enterprises. The price reform is not omitted either. Last but not least, the thesis deals with open door policy and foreign direct investment. It then mentions the problems of the reforms. At the end of the thesis it analyses the development of selected economic indicators. The result is confirmation of the success of reforms and improvement of basic economic indicators.
Klíčová slova: Economic reforms; Open door policy; Gradualism; Foreign direct investment

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářské a politické dějiny 20. století
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářských dějin