Název práce: Obchodně-politické vztahy nástupnických států Rakousko-Uherska v letech 1918–1929
Autor(ka) práce: Moric, Tomáš
Vedoucí práce: Tóth, Andrej
Oponenti práce: Jakubec, Ivan
Předkládaná diplomová práce se zabývá vývojem bilaterálních obchodně-politických vztahů Rakouska a Československa v letech 1918–1929. V rámci tohoto cíle se autor zaměří obzvláště na analýzu vzájemné interdependence bilaterálních politických a obchodních vztahů. Dále si práce klade za cíl potvrdit či vyvrátit hypotézu: zda Československo využívalo, ba dokonce přímo zneužívalo svého postavení na straně vítězů a robustnější surovinové a průmyslové základny v obchodně-politických negociacích s Rakouskem především v bezprostřední popřevratové době bez ohledu na tíživou aprovizační situaci rakouského a zejména vídeňského obyvatelstva. V teoretické části se práce věnuje analýze historického východiska obchodně-politických vztahů Československa a Rakouska. Práce vychází především ze studia archivních dokumentů.
Klíčová slova: obchodní dohody; obchodně-politické vztahy; Československo; Rakousko; Rakousko-Uhersko
Název práce: Economic relations of the successor states of Austria-Hungary between 1918 and 1929
Autor(ka) práce: Moric, Tomáš
Vedoucí práce: Tóth, Andrej
Oponenti práce: Jakubec, Ivan
This thesis aims to delve into development of bilateral economic relations between Austria and Czechoslovakia from 1918 to 1929. For this reason, the author uses the analysis of mutual interdependence of bilateral political and trade relations. Furthermore, the thesis aims to evaluate whether Czechoslovakia used or even directly exploited its position on the side of the winners of World War I and the more robust raw material and industrial base in political and economic negotiations with Austria, especially in the immediate post war period, regardless of the difficult supply situation of Austria and the Viennese population in particular. The aim of theoretical part is to analyse historical basis of trade and political relations between Czechoslovakia and Austria. The thesis is based primarily on the study of archival documents.
Klíčová slova: Czechoslovakia; Austria-Hungary; trade agreements; economic relations; Austria

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Národohospodářská fakulta