Dopad progresivního zdanění na státní rozpočet ČR

Název práce: Dopad progresivního zdanění na státní rozpočet ČR
Autor(ka) práce: Vampolová, Štěpánka
Vedoucí práce: Hajdíková, Taťána
Oponenti práce: Váchová, Lucie
Tématem mé práce je zavedení progresivních sazeb při výpočtu daňové povinnosti u příjmů ze závislé činnosti fyzických osob. Cílem práce je zjistit, zda by zavedení progresivního zdanění přineslo pozitivní dopad na státní rozpočet. V práci se zaměřím na komparaci stávajícího způsobu zdanění se způsobem nově navrhovaným, zdůrazním u obou způsobů zdanění jejich výhody a nevýhody. Progresivitu zdanění vyhodnotím na základě ukazatelů intervalové i globální progresivity. Výzkumná část práce bude dále založena na analýze časových řad a stanovení prognóz. Výstupem práce bude doporučení, zda zavedení progresivních sazeb zdanění podpořit či zavrhnout.
Klíčová slova: státní rozpočet; daň; daň z příjmu fyzických osob; progresivita zdanění; progresivní daň
Název práce: The impact of progressive taxation on the state budget of the Czech Republic
Autor(ka) práce: Vampolová, Štěpánka
Vedoucí práce: Hajdíková, Taťána
Oponenti práce: Váchová, Lucie
The topic of my thesis is the introduction of progressive rates in the calculation of the tax liability on income from dependent activity of employees. The aim of this thesis is to find out whether the introduction of progressive taxation would have a positive impact on the state budget. I concentrate on the comparison of the current way of the taxation and the new proposal. I point out the advantages and the disadvantages both of these methods. The progressive taxation I have evaluated on the basis of the indicators of interval and global progressivity. The research part is also built on the analysis of time series and on forecasting. The conclusion presents the recommendation to endorse or to reject the introduction of progressive tax rates.
Klíčová slova: state budget; tax; progressive taxation; personal income tax; progressive tax

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu