Autor práce: Umlaufová, Renáta
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Klement, Josef
Osoba oponující práci: Krebs, Vojtěch

Název práce: Komparace penzijních systémů České republiky a Korejské republiky (Jižní Koreje) k roku 2018
Typ práce: Bakalářská práce
Abstrakt: Bakalářská práce se zabývá komparací soudobých penzijních systémů České republiky a Jižní Koreje. Obě dnes průmyslové země si prošly rozdílným vývojem a mají tudíž i odlišný systém důchodového zabezpečení. Země čelí podobné demografické situaci, která penzijní systémy ohrožuje. Teoretická část práce poskytuje vysvětlení konceptu sociálního státu a nabízí typologii důchodových systémů jako východisko pro praktickou část. V praktické části jsou postupně popsány obecně systémy v obou zemích a následně jsou shrnuty ve SWOT analýzách, kde z provedené komparace vychází příznivěji penzijní systém České republiky. Důležitou součástí je popis demografického vývoje. Závěr shrnuje důležitá poznání a možná doporučení pro český systém.
Klíčová slova: Korejská republika; penzijní systém; demografický vývoj; Česká republika; důchod

Studijní program a Studijní obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Národohospodářská fakulta
Název katedry: Katedra hospodářské a sociální politiky

Překlad názvu: Comparison of the Pension System of the Czech republic and South Korea in 2018
Typ práce: Bachelor thesis
Abstrakt: This bachelor thesis provides comparison of contemporary pension systems of the Czech Republic and South Korea. Both nowadays industrialized countries have gone through a different development and therefore have different pension systems. Countries face a similar demographic situation that threatens pension systems. The theoretical part of the thesis provides an explanation of the concept of the welfare state and offers a typology of pension systems as a basis for the practical part. In the practical part, the systems of both countries are described generally and are subsequently summarized in SWOT analysis, the final comparison refers in favor of the pension system of the Czech Republic. The description of demographic development is an important part as well. The conclusion summarizes important outputs and proposal of possible improvement for the Czech system.
Klíčová slova: South Korea; pension scheme; demographic development; Czech republic; pension

Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Faculty of Economics
Název katedry: Department of Economic and Social Policy