Rozhodování podnikatele o volbě právní formy podnikání, právní a daňový pohled

Název práce: Rozhodování podnikatele o volbě právní formy podnikání, právní a daňový pohled
Autor(ka) práce: Absolon, Karel
Vedoucí práce: Toman, Petr
Oponenti práce: Klazar, Stanislav
Tato diplomová práce se zabývá právními a daňovými aspekty při rozhodování podnikatele ovolbě právní formy podnikání podle platné legislativy České republiky. Popis právních souvislostí,které úzce souvisí s podnikáním a daňové aspekty podnikání jsou je zaměřeny zejména nazákladní práva a povinnosti podnikatelů při zahájení a provozování podnikání., jakož i finanční aadministrativní složitost. Na základě vymezení jednotlivých konstrukčních prvků zdaněnífyzických a právnických osob je prováděna analýza modelového příkladu podnikatele, který serozhoduje o volbě právní formy podnikání mezi podnikáním osoby samostatně výdělečně činnáa společnosti s ručením omezeným, na základě jednoho z podstatných vlivů při volbě právníformy podnikání a sice daňovému zatížení, které je v této práci vyjádřeno efektivní daňovousazbou za pomoci daňového klínu tak, jak je sledováno Organizací pro ekonomickou spolupráci arozvoj.
Klíčová slova: efektivní daňová sazba; daňový klín; samostatně výdělečná činnost; společnost s ručením omezeným; právní forma; podnikání
Název práce: Decision-making of the entrepreneur on the choice of business legal form, legal and tax view
Autor(ka) práce: Absolon, Karel
Vedoucí práce: Toman, Petr
Oponenti práce: Klazar, Stanislav
This diploma thesis deals with legal and tax aspects of the entrepreneur’s decision on the choiceof legal form of business according to valid legislation in the Czech Republic. The description oflegal contexts that are closely related to entrepreneurship and the tax aspects ofentrepreneurship are mainly focused on the fundamental rights and obligations of entrepreneursin starting up and running of the business, as well as financial and administrative complexity. Onthe basis of individual structural elements of taxation of individuals and corporations’ definition,an analysis of the model case of the entrepreneur who is choosing a legal form ofentrepreneurship between self-employment and limited liability company. This decision is basedon one of the significant influences in the choice of legal form of business, the tax burden, whichis expressed in this thesis with an effective tax rate with the aid of a tax wedge as is monitoredby the Organization for Economic Cooperation and Development.
Klíčová slova: self-employment; limited liability company; legal form; business; effective tax rate; tax wedge

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví