Název práce: Uvolnění ekonomických sankcí proti Íránu: podpora českého exportu a překážky v rámci bankovního sektoru
Autor(ka) práce: Pešková, Michaela
Vedoucí práce: Druláková, Radka
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
Hlavním tématem předložené diplomové práce je reakce subjektů české ekonomické diplomacie (včetně komerčních bank, které literatura v této souvislosti často opomíná) na uvolnění ekonomických sankcí proti Íránu, jež nastalo dnem provedení Společného komplexního akčního plánu (JCPOA) 16. ledna 2016. První kapitola rozebírá různé podoby interakcí státu se soukromým sektorem, v daném případě reprezentovaným komerčními bankami, a hledá vhodné teoretické zařazení pro sledovaný vztah. Druhá kapitola se zabývá česko-íránskými ekonomickými vztahy, přičemž se zaměřuje na jejich vývoj, představuje zaangažované subjekty na české straně a hodnotí právní důsledky uvolnění protiíránských sankcí. Závěrečná, třetí část práce analyzuje činnosti vybraných aktérů české ekonomické diplomacie a postoje institucí působících na českém finančním trhu k obchodování s touto zemí. Cílem práce je určit, zda byly aktivity českého vládního a podnikatelského sektoru v bezprostředním období po uvolnění sankcí proti Íránu dostatečně podpořeny ze strany úvěrových institucí.
Klíčová slova: Írán; uvolnění sankcí; podpora exportu; vývozní úvěrové agentury; komerční banky
Název práce: Iranian Economic Sanctions Relief: Czech Export Promotion and Obstacles within the Banking Sector
Autor(ka) práce: Pešková, Michaela
Vedoucí práce: Druláková, Radka
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
This master's thesis studies reactions of Czech economic diplomacy representatives (including commercial banks, which the literature often does not list in this context) on Iranian economic sanctions relief, which happened on Implementation Day, 16th January 2016, as anticipated in the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA). The first section introduces various forms of state – private sector (in the given case represented by commercial banks) interactions and searches for a convenient theoretical classification of the studied relationship. The second section is dedicated to Czech-Iranian economic relations, meaning it focuses on their historical development, presents the engaged Czech actors, and assesses the legal implications of Iranian sanctions relief. The third and final section analyzes activities of selected Czech economic diplomacy actors and the attitudes of institutions active in Czech financial market towards doing business with this country. The overall purpose is to determine whether the activities of Czech governmental and business sectors were adequately supported by credit institutions in the immediate period after Iranian sanctions relief.
Klíčová slova: Iran; sanctions relief; export promotion; export credit agencies; commercial banks

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie