Název práce: Sociální systém v ČR a možnosti komerčního zajištění významných životních událostí
Autor(ka) práce: Jiroušková, Kristýna
Vedoucí práce: Votava, Libor
Oponenti práce: Kremla, Tomáš
Práce se zaměřila na sociální systém v ČR a nástroje tohoto sociálního systému k zabezpečení jednotlivců a rodin proti důsledkům nepředvídatelných událostí. Cílem práce je analyzovat, pro jaké životní události nástroje sociální systému dostatečně jedince a rodinu chrání a pro jaké události je výhodné využít nástroje komerčního charakteru konkrétně pojištění. V první části práci je popsán vývoj welfare state, český systém sociálního zabezpečení a jeho tři pilíře. Dále jsou definovány nepředvídatelné rizikové životní události a komerční zajištění. V práci je využita metoda modelů typizovaných rodin. Všechny modely rodiny jsou vytvořené na základě dat ČSÚ. Po aplikaci rizikových nepředvídatelných životních události na všechny vytvořené modely, je zhodnoceno, za jakých situací stát dostatečně nechrání své občany. Jedná se především o nepředvídatelné události jako je nezaměstnanost, invalidita a nemoc hlavního živitele zejména v prvním měsíci nemoci u těchto nepředvídatelných událostí je doporučeno komerční připojištění. V závěru práce navržena změna českého sociálního systému, která by mohla pomoct lépe zabezpečit tyto rizikové životní události.
Klíčová slova: systém sociálního zabezpečení; komerční zajištění; sociální stát; sociální politika
Název práce: The social system in the Czech Republic and the possibilities of commercial security of significant life events
Autor(ka) práce: Jiroušková, Kristýna
Vedoucí práce: Votava, Libor
Oponenti práce: Kremla, Tomáš
The work focused on the social system in the Czech Republic and the tools of this social system to secure individuals and families against the consequences of unpredictable events. The aim of this work is to analyze for which life events the tools of the social system protect the individuals and enough and for which events it is useful to use the tools of commercial insurance. The first part describes the development of welfare state, the Czech social security system and its three pillars. In addition, unpredictable risk life events and commercial collateral are defined. The method of modeled family models is used in the thesis. All family models are based on CSO (Czech Statistical Office) data. After applying unpredictable life events to all created models, it is evaluated in which situations the state does not sufficiently protect its citizens. Above all, these are unpredictable events such as unemployment, disability, and the main breadwinner's disease, especially in the first month of illness, for these unpredictable events, commercial supplementary insurance is recommended. At the end of the thesis a change of the Czech social system is proposed, which could help to secure these risky life events.
Klíčová slova: social policy; social security system; commercial insurance; welfare state

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu