Název práce: Analýza životních situací občana spojených s elektronickými občanskými průkazy a Portálem občana
Autor(ka) práce: Krejča, Petr
Vedoucí práce: Fortinová, Jana
Oponenti práce: Pour, Jan
Tato diplomová práce je zaměřena na analýzu online služeb veřejné správy spojených s elektronickými občanskými průkazy a Portálem občana, které řeší různé životní situace občana. Elektronické občanské průkazy a Portál občana jsou analyzovány z hlediska jejich současného stavu, možností použití a nabízené funkcionality pro občany. Část práce je také věnována budoucímu rozvoji funkcionality a jejímu využití.Hlavním cílem práce je zhodnocení vybraných online služeb veřejné správy pomocí stanovených metrik z hlediska jejich uživatelské přívětivosti, elektronizace a bezpečnosti. Na základě výsledků hodnocení těchto služeb a analýzy elektronických občanských průkazů a Portálu občana jsou dále identifikovány náměty na zlepšení.Součástí práce je také seznámení s historií eGovernmentu v České republice, jeho důležitými projekty, plánovaným rozvojem a srovnání stavu eGovernmentu s jinými členskými zeměmi Evropské unie z hlediska elektronické identifikace osob a elektronické komunikace s úřady.
Klíčová slova: portál občana; elektronické občanské průkazy; eGovernment
Název práce: Analysis of life situations of citizens linked with electronic identity cards and eGovernment portal
Autor(ka) práce: Krejča, Petr
Vedoucí práce: Fortinová, Jana
Oponenti práce: Pour, Jan
This diploma thesis is focused on analysis of online services of public administration, which are linked with electronic identity cards and eGovernment portal, and that solve various life situations of citizens. Electronic identity cards and eGovernment portal are analyzed in terms of their current state, possibility of use, and offered functionality for citizens. Part of the thesis is also dedicated to future development of functionality and its possibility of use.Main goal of this thesis is evaluation of selected online services of public administration according to specified metrics in terms of their user friendliness, digitization and safety. Suggestions for improvement are identified based on evaluation results of these services and analysis of electronic identification cards and eGovernment portal. History of eGovernment in the Czech Republic is also included in this thesis, as well as important projects, planned development and comparison of eGovernment with other members of the European Union in terms of electronic identification of persons and electronic communication with public administration.
Klíčová slova: eGovernment; eGovernment portal; electronic identity card

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií