Porovnání cloudových IDE pro programování webových aplikací

Název práce: Porovnání cloudových IDE pro programování webových aplikací
Autor(ka) práce: Firla, Dominik
Vedoucí práce: Pavlíčková, Jarmila
Oponenti práce: Říha, Jan
Tato diplomová práce se zabývá porovnáním cloudových vývojových prostředí pro vývoj webových aplikací. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části je nejprve popsán koncept cloudu a jeho hlavní principy. Následuje popis integrovaných vývojových prostředí, jejich funkcionality a situace na trhu. V poslední kapitole teoretické části jsou definována a popsána vývojová prostředí dostupná jako služba v cloudu a jsou představeny nejpopulárnější produkty na trhu. V praktické části jsou nejprve vybrána cloudová vývojová prostředí vhodná pro porovnání. Následně jsou zvolena hodnotící kritéria, pro která jsou stanoveny váhy pomocí metody párového srovnávání. Zvolené nástroje jsou popsány a ohodnoceny s ohledem na hodnotící kritéria. Praktická část je zakončena vyhodnocením výsledků porovnání, výběrem nejlepšího z popsaných produktů a popisem konkurenceschopnosti cloudových vývojových prostředí. Závěr práce obsahuje shrnutí dosažených výsledků a možnosti, jak lze na tuto práci navázat nebo ji rozšířit.
Klíčová slova: webová aplikace; vývojové prostředí; cloud; programování
Název práce: Comparison of cloud IDEs for programming of web applications
Autor(ka) práce: Firla, Dominik
Vedoucí práce: Pavlíčková, Jarmila
Oponenti práce: Říha, Jan
This thesis is focused on comparison of cloud integrated development environments for development of web applications. The thesis is divided into theoretical and practical part. The theoretical part begins with description of the cloud concept and its main principles. Following is a description of integrated development environments, their functionality and the situation at the market. The last chapter of the theoretical part defines and describes the development environments available as a service in the cloud environment and introduces the most popular products at the market. The practical part starts with selection of cloud-based integrated development environments suitable for comparison. Subsequently, the criteria for decision analysis are selected, for which a method of pairwise comparison is used to determine their importance. The chosen products are described and evaluated with respect to the criteria. The practical part ends with the evaluation of the results of the comparison, selection of the best of the described products and a description of the competitiveness of the cloud-based development environments. The conclusion of the thesis summarizes the achieved results and proposes ways of continuation and expansion of this work.
Klíčová slova: cloud; integrated development environment; programming; web application

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií