Fiskální politika ČR v průběhu Velké recese

Autor(ka) práce: Sluťák, Josef
Vedoucí práce: Sankot, Ondřej
Oponenti práce: Valík, Lubomír
Bakalářská práce se zabývá fiskální politikou České republiky v období Velké recese, konkrétně v letech 2008 a 2009. Práce se dělí na dvě části. První část obsahuje teoretické pojetí fiskální politiky, které slouží jako východisko pro kapitolu druhou, jež se zabývá částí praktickou. V reakci na hospodářskou krizi vláda reagovala nejprve schválením Strategie akcelerace a růstu, následně Národního protikrizového plánu, s cílem stimulovat ekonomiku. Tato protikrizová opatření obsahovala konkrétně například snížení sazby pojistného, snížení daně z příjmů právnických osob, či podporu exportu. Nicméně kvůli vysoké proexportní zaměřenosti ČR, kde byl propadl značný, nedokázala fiskální politika vyvážit vzniklý propad.
Klíčová slova: fiskální expanze; Velká recese; fiskální politika; fiskální opatření; hospodářská krize; fiskální restrikce
Název práce: Fiscal policy of the Czech Republic during Great recession
Autor(ka) práce: Sluťák, Josef
Vedoucí práce: Sankot, Ondřej
Oponenti práce: Valík, Lubomír
The object of this bachelor thesis is fiscal policy of the Czech Republic during Great recession between 2008 and 2009. The thesis is divided into two parts. First part contains theory of fiscal policy which serves as a base for the second part. As a result of economic crisis the government Strategy of acceleration and growth and subsequently National anti-crisis plan was approved. The aim was to stimulate economy. These measures incorporated for instance reduction of insurance rate, reduction of corporation tax or promotion of export. Nevertheless fiscal policy was not able to balance arisen gap due to high export specialization of the Czech Republic.
Klíčová slova: fiscal policy; fiscal measures; Great recession; economic crisis; fiscal restriction; fiscal expansion

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů