Diplomacie udržitelného rozvoje: případová studie norských praktik v Amazonii

Název práce: Diplomacie udržitelného rozvoje: případová studie norských praktik v Amazonii
Autor(ka) práce: Abelová, Barbora
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Madarászová, Alexandra
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou odlesňování v Amazonii, způsobeného činností norských společností, a následném negativním vlivu na eskalující klimatickou změnu. Tato problematika je zasazena do kontextu diplomacie udržitelného rozvoje a její role v mezinárodních vztazích. Cílem práce je objasnit roli diplomacie udržitelného rozvoje v dané problematice. Dále analyzovat úlohu Norska, jakožto státního aktéra, který se prezentuje a zároveň je vnímán jako aktér s dlouhodobě velmi progresivní environmentální politikou. Na druhou stranu se ale podílí na odlesňování Amazonského pralesa. Přímo v Brazílii je aktivních několik norských ropných společností, společností na výrobu celulózy nebo pěstování sóji, které svou činností výrazně přispívají k odlesňování. Práce se soustředí především na paradoxy norského přístupu zejména v oblasti Amazonského pralesa.
Klíčová slova: diplomacie udržitelného rozvoje; Brazílie; Amazonie; odlesňování; klimatická změna; SDGs; Norsko
Název práce: Sustainable development diplomacy: case study of Norwegian practices in Amazonia
Autor(ka) práce: Abelová, Barbora
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Madarászová, Alexandra
This bachelor thesis deals with deforestation issues in Amazonia caused by Norwegian companies. Subsequently, deforestation negatively affects the escalating climate change. This whole issue is linked to sustainable development diplomacy and its role within international relations. The aim of this thesis is to clarify the role of sustainable development diplomacy as well as to clarify Norway's part in this context. Norway is perceived as a country with progressive environmental and humanitarian help policies. However, it fundamentally participates in deforestation of Amazonian Rainforest. There are many Norwegian companies operating in Brazil, such as oil companies, cellulose companies or soy cultivating companies. All of those contribute to deforestation. This thesis focuses on the contradiction in Norwegian approaches to Amazonia.
Klíčová slova: deforestation; SDGs; Norway; Brazil; Amazonia; sustainable development diplomacy; climate change

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie