Donald Trump a jeho vliv na mezinárodní bezpečnost

Název práce: Donald Trump a jeho vliv na mezinárodní bezpečnost
Autor(ka) práce: Jankovská, Klára
Vedoucí práce: Eichler, Jan
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
Tato bakalářská práce se zabývá přístupem 45. prezidenta Spojených států amerických, Donalda Trumpa, k vybraným problémům mezinárodní bezpečnosti. Cílem práce je pomocí nastínění současné bezpečnostní zahraniční politiky a postoje Donalda Trumpa k vybraným problémům, posoudit a vyzkoumat jeho přístup a vliv v této oblasti. Práce vychází z teorie bezpečnosti, bezpečnostní a strategické kultury a úlohy státu v této oblasti. Praktická část je pak zaměřena na tři aktuální témata mezinárodní bezpečnosti, konkrétně se jedná o problematiku D. Trumpa a NATO, Izraele, a především Íránu. V závěru práce je pak, v rámci sumarizace, z dosažených poznatků vyvozena konečná dosavadní pozice Donalda Trumpa v oblasti mezinárodní bezpečnosti.
Klíčová slova: mezinárodní bezpečnost; NATO; Íránská dohoda; Izrael; JCPOA; Donald Trump
Název práce: Donald Trump and His Impact on International Security
Autor(ka) práce: Jankovská, Klára
Vedoucí práce: Eichler, Jan
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
This bachelor thesis deals with the approach of the 45th President of the United States of America, Donald Trump, to selected issues of international security. The aim of this thesis is to assess and examine his approach and influence in this area by outlining his current security foreign policy and Donald Trump’s attitude to selected problems. The thesis is based on theory of seurity, security and strategic culture and the role of the state in these areas. The practical part is focused on three current topics of international security, namely the problematics of D. Trump and NATO, Israel, and especially Iran. At the end of the thesis, Donald Trump's final position in the field of international security is drawn from the findings.
Klíčová slova: JCPOA; Donald Trump; international security; NATO; Iran nuclear deal; Israel

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie