Švédská bezpečnostní politika a členství v NATO

Název práce: Švédská bezpečnostní politika a členství v NATO
Autor(ka) práce: Stráský, Maxmilián
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Stejskalová, Kristýna
Přestože Švédsko spolupracuje s NATO od dob studené války, zatím se nestalo jeho plnohodnotným členem. Cílem práce je určit, jaké faktory ovlivňují rozhodnutí států stát se členy aliancí a následně jaké faktory mají vliv na rozhodnutí Švédska v otázce členství v NATO. Dalším cílem je pochopit vztah Švédska a NATO v historii a současnosti. Práce si klade tyto výzkumné otázky: Jaké faktory ovlivňují rozhodnutí států stát se členy aliancí? Jakým způsobem probíhala a nadále probíhá spolupráce Švédska a NATO? Jaké faktory vně a uvnitř státu ovlivňují rozhodnutí švédské vlády v otázce členství v NATO? Proč se Švédsko dosud nestalo členem NATO, pokud by mu bylo díky dlouhodobé úzké spolupráci umožněno okamžité plnohodnotné členství?
Klíčová slova: NATO; Švédsko; bezpečnostní politika; aliance
Název práce: Swedish Security Policy and Membership in NATO
Autor(ka) práce: Stráský, Maxmilián
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Stejskalová, Kristýna
Even though Sweden has been cooperating with NATO since the Cold War, it has not applied for full membership yet. The aim of this thesis is to determine which factors influence swedish decision on the matter of NATO membership. Secondly, the aim is to understand the relationship between Sweden and NATO in the past and today. The thesis asks these questions: Which factors influence the decisions of states to become allied? How does the cooperation between Sweden and NATO work? Which factors inside and outside the state influence the swedish government’s decision in the matter of NATO membership? Why has Sweden not become a NATO member, if it would be granted instant full membership thanks to long-term close cooperation?
Klíčová slova: security policy; NATO; Sweden; alliance

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie