Dopad sankcí na zahraniční politiku současného Ruska

Název práce: Dopad sankcí na zahraniční politiku současného Ruska
Autor(ka) práce: Palková, Valérie
Vedoucí práce: Veselý, Zdeněk
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
Sankce patří v současné době k jednomu z často používaných nástrojů zahraniční politiky státu jako součást nátlakové diplomacie. Práce analyzuje konkrétně sankce proti Rusku a jejich dopad na zahraniční politiku země. Jednotlivé kapitoly se věnují nejdříve klasifikaci sankcí ve všeobecné rovině a historii uvalování sankcí. V další části se práce zabývá ukrajinskou krizí, která vyvolala zavedení opatření proti Rusku. Tato opatření reflektovala především nesouhlas některých zemí s anexí Krymu, o které je v práci pojednáno v samostatné kapitole. Analýza se věnuje dopadům sankcí na vztahy Ruska s Ukrajinou, Běloruskem, Evropskou unií či USA a dále se zeměmi, se kterými se Rusko nyní snaží navázat novou spolupráci. Tato práce na základě analýzy nabízí vyhodnocení vlivů sankcí a možné řešení krize.
Klíčová slova: Sankce; zahraniční politika; Rusko; ukrajinská krize
Název práce: The impact of sanctions on Russian contemporary foreign policy
Autor(ka) práce: Palková, Valérie
Vedoucí práce: Veselý, Zdeněk
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
Sanctions currently belong to one of the frequently used instruments of state‘s foreign policy as part of coercive diplomacy. The thesis specifically analyzes sanctions against Russia and their impact on the country's foreign policy. The particular chapters deal first with the general classification of sanctions and the history of imposing sanctions. In the next part the thesis deals with the Ukrainian crisis, which caused the introduction of restrictions on Russia. These restrictions especially reflected the disagreement of some countries with the annexation of Crimea, which is discussed in a separate chapter. The analysis deals with the impact of sanctions on Russia's relations with Ukraine, Belarus, the European Union and the US, and with countries which Russia attempts to establish new cooperation with. Based on the analysis, this study offers an evaluation of the effects of sanctions and possible solution of the crisis.
Klíčová slova: foreign policy; Russia; Ukrainian crisis; Sanctions

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie