Zahraniční politika Baracka Obamy

Název práce: Zahraničná politika Baracka Obamu
Jazyk práce: Slovensky
Táto práca sa venuje zahraničnej politike Baracka Obamu v priebehu jeho pôsobenia v úrade Bieleho domu počas dvoch za sebou idúcich volebných období. Cieľom je analyzovať prínos jeho osoby v tejto pozícií, poukázať na odlišný prístup a odhaliť dopad jeho politiky na zahraničnú politiku USA. Za týmto účelom je v práci rozobraný historický vývoj zahraničnej politiky USA spolu s doktrínami. Následne sa práca zameriava na kandidatúru Baracka Obamu a jeho predvolebné sľuby a vízie a tiež najdôležitejšie výzvy ktorým čelil v rámci zahraničnej politiky v prvom a druhom volebnom období s ohľadom na jeho sľuby. Obamov postoj pri ich riešení spolu s výsledkami ním učinených krokov následne odhaľuje dopad jeho politiky na USA a jeho prístup k dôležitým otázkam zahraničnej politiky.
Klíčová slova: Barack Obama; Doktrína; Zahraničná politika
Název práce: Barack Obama's foreign policy
Jazyk práce: Slovensky
This work deals with Barack Obama's foreign policy during his tenure in the White House during two consecutive terms. The aim is to analyze his contribution in this position, to point out a different approach and to reveal the impact of his policy on US foreign policy. For this purpose, the thesis analyzes the historical development of the US foreign policy along with doctrines. Subsequently, the work focuses on Barack Obama's candidacy and his pre-election promises and visions, as well as the most important challenges he has faced in foreign policy in the first and second terms in view of his promises. Obama's attitude in addressing them, together with the results of his actions, subsequently reveals the impact of his policy on the US and its approach to important foreign policy issues.
Klíčová slova: Doctrine; Barack Obama; Foreign policy
Název práce: Zahraniční politika Baracka Obamy
Jazyk práce: Slovensky
Tato práce se věnuje zahraniční politice Baracka Obamy během jeho působení v úřadu Bílého domu během dvou za sebou jdoucích volebních období. Cílem je analyzovat přínos jeho osoby v této pozici, poukázat na odlišný přístup a odhalit dopad jeho politiky na zahraniční politiku USA. Za tímto účelem je v práci rozebrán historický vývoj zahraniční politiky USA spolu s doktrínami. Následně se práce zaměřuje na kandidaturu Baracka Obamy a jeho předvolební sliby a vize a také nejdůležitější výzvy kterým čelil v rámci zahraniční politiky v prvním a druhém volebním období s ohledem na jeho sliby. Obamův postoj při jejich řešení spolu s výsledky ním učiněných kroků následně odhaluje dopad jeho politiky na USA a jeho přístup k důležitým otázkám zahraniční politiky.
Klíčová slova: Barack Obama; Doktrína; Zahraniční politika

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie