Donald Trump a změna americké zahraniční politiky vůči Severní Koreji a Íránu

Název práce: Donald Trump a změna americké zahraniční politiky vůči Severní Koreji a Íránu
Autor(ka) práce: Kuchař, Marek
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Bobková, Jaroslava
Cílem této bakalářské práce je analyzovat cíle a porovnat výsledky v americké zahraniční politice posledních dvou prezidentů ve vztahu k Severní Koreji a Íránu. K naplnění tohoto cíle sloužily převážně informace obsažené v Národní bezpečnostní strategii, Společném strategickém plánu a prezidentových prohlášeních. Komparace byla provedena na základě relevantních činů obou prezidentů týkajících se Severní Koreji a Íránu. Výzkumné otázky vážící se k tomuto cíli zkoumaly jak společné rysy obou politik, tak i jejich rozdíly. Na závěr je také zmíněno, čí politika k daným zemím byla úspěšnější. Analýza Trumpova prezidentského mandátu byla ukončena k poslednímu březnu roku 2019.
Klíčová slova: Donald Trump; USA; Zahraniční politika; Barack Obama; Severní Korea; Írán; Americká zahraniční politika
Název práce: Donald Trump and Change of American Foreign Policy towards North Korea and Iran
Autor(ka) práce: Kuchař, Marek
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Bobková, Jaroslava
The Aim of this Bachelor Thesis is to analyse Goals and compare their Results in Relation to American Foreign Policy of last two Presidents towards North Korea and Iran. In order to meet its Aim, Sources of Information such as National Security Strategy, Joint Strategic Plan and Presidential Statements were used. The Comparation was based on relevant Actions of both Presidents, connected to North Korea and Iran. Research Questions related to the principal Target examined common Goals as well as its Differences. In Conclusion is noted, whose Foreign Policy was more successful. The Analysis of Trump's Presidential Mandate is completed to the last Day of March 2019.
Klíčová slova: Donald Trump; USA; Foreign Policy; Barack Obama; North Korea; American Foreign Policy; Iran

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie