Návrh nástroje pro předgenerování základů kódu pro vývoj aplikací v jazyce Java

Název práce: Návrh nástroja pre predgenerovanie základov kódu pre vývoj aplikácií v jazyku Java
Jazyk práce: Slovensky
V súčasnosti je v rámci vývoja softvéru časté opakovanie niektorých činností, ktoré by bolo vhodné automatizovať predgenerovaním časti kódu. Práca sa zaoberá návrhom nástroja pre predgenerovanie základov kódu pre vývoj aplikácií v jazyku Java. Cieľ práce, ktorým je návrh takéhoto nástroja, je rozdelený na dva čiastkové ciele. Prvým je samotný teoretický návrh, druhým je implementácia prototypu časti navrhovaného nástroja. Nástroj je navrhovaný a implementovaný za použitia najmodernejších technológií v oblasti vývoja v jazyku Java, ako je Spring Boot, Hibernate, Thymeleaf, a ďalšie. Motivácia na vypracovanie návrhu pochádzala z potreby vyriešenia problému, s ktorým sa autor stretol. Práca je určená predovšetkým odbornej komunite v oblasti vývoja softvéru v jazyku Java, ale aj komukoľvek, kto sa zaujíma o možnosti zvýšenia produktivity pri vytváraní nového softvéru. Výsledkom práce je úspešný návrh nástroja, ktorý je pripravený v stave, kedy je vhodným podkladom pre implementáciu. Súčasťou práce je aj overenie časti nástroja vo forme úspešne implementovaného prototypu generovania databázovej vrstvy výslednej aplikácie. Celý návrh bol overený prostredníctvom odborného názoru konzultovaného odborníka.
Klíčová slova: Java; generovanie zdrojového kódu; webové aplikácie; webové služby; Spring Boot; Spring Data; JPA; Thymeleaf; Hibernate
Název práce: The design of a tool for the pre-generation of a code bases for Java application development
Jazyk práce: Slovensky
Today many parts of software development consist of the frequent repetition of activities that should be automated by pre-generating parts of the code. This thesis deals with the design of a tool for pre-generating code bases for Java application development. The aim of this thesis is to design a tool, and is divided into two sub-goals. The first is the theoretical design itself, and the second is the implementation of the prototype of a tool’s part. The tool is designed and implemented using the most modern technologies in Java development, such as Spring Boot, Hibernate, Thymeleaf, and others. The motivation for the thesis’ topic comes from the author’s need to solve the aforementioned problem. The thesis is dedicated to Java development professionals, and to anyone who is interested in increasing productivity in software development. The output of the thesis is the successful design of a tool that is ready for implementation. Part of this work also includes a verification of part of the tool in the form of a successfully implemented prototype that generates database layer of the resulting application. The full design of the tool was verified by an expert from the industry.
Klíčová slova: web applications; web services; Spring Boot; Spring Data; JPA; Thymeleaf; Hibernate; Java; source code generation
Název práce: Návrh nástroje pro předgenerování základů kódu pro vývoj aplikací v jazyce Java
Jazyk práce: Slovensky
V současnosti je v rámci vývoje softwaru časté opakování některých činností, které by bylo vhodné automatizovat předgenerováním části kódu. Práce se zabývá návrhem nástroje pro předgenerování základů kódu pro vývoj aplikací v jazyce Java. Cíl práce, kterým je návrh takového nástroje, je rozdělen na dva dílčí cíle. Prvním je samotný teoretický návrh, druhým je implementace prototypu části navrhovaného nástroje. Nástroj je navrhovaný a implementovaný za použití nejmodernějších technologií v oblasti vývoje v jazyce Java, jako je Spring Boot, Hibernate, Thymeleaf, a další. Motivace na vypracování návrhu pocházela z potřeby vyřešení problému, se kterým se autor setkal. Práce je určená především odborné komunitě v oblasti vývoje softwaru v jazyce Java, ale i komukoliv, kdo se zajímá o možnosti zvýšení produktivity při vytváření nového softwaru. Výsledkem práce je úspěšný návrh nástroje, který je připravený ve stavu, kdy je vhodným podkladem pro implementaci. Součástí práce je i ověření části nástroje ve formě úspěšně implementovaného prototypu generování databázové vrstvy výsledné aplikace. Celý návrh byl ověřen prostřednictvím odborného názoru konzultovaného odborníka.
Klíčová slova: Java; generování zdrojového kódu; Spring Data; Hibernate; webové aplikace; webové služby; Spring Boot; JPA; Thymeleaf

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačního a znalostního inženýrství