Porovnání platforem pro vytváření robotických systémů

Název práce: Porovnání platforem pro vytváření robotických systémů
Autor(ka) práce: Johanis, Otakar
Vedoucí práce: Zamazal, Ondřej
Oponenti práce: Vacura, Miroslav
Tato práce slouží k rychlému zorientování se v robotice a na poli často používaných platforempro vytváření robotů. Na teoretické úrovni se porovnávají platformy ROS, NAO, LEGOMINDSTORMS, iRSP a Fawkes. Cílem práce je čtenáře seznámit s tématem a přehledněpředstavit popisované platformy. Seznámení probíhá pomocí stručného úvodu do robotiky aumělé inteligence. Platformy se srovnávají na základě několika kritérií, jako jsouprogramovací možnosti, finanční dostupnost, počet podporovaných robotů a další. V druhéčásti se vypracovává úloha mechanické berušky v platformách ROS NAO LEGOMINDSTORMS. V NAO a LEGO MINDSTORMS je navíc vypracována úloha, která využívápotenciál této platformy lépe. Výsledkem teoretického porovnání je tabulka porovnávanýchparametrů, kde každá platforma obdrží jeden až pět bodů. Na základě těchto výsledků je ukaždé platformy popsána situace, pro kterou se platforma nejvíce hodí a také krátký popis jejícílové skupiny. Výstupem praktického porovnání je popis výhod a nevýhod, které bylyodhaleny během vypracování zadání. Zjištěné informace mohou výrazně ulehčit prácičlověku, který s vytvářením robotů nemá zkušenosti a rád by se oborem začal zabývat. Prácemu pomůže s výběrem platformy, která nejlépe splní jeho očekávání.
Klíčová slova: porovnání; platforma; robot; umělá inteligence; programování
Název práce: Comparison of platforms for the creation of robotic systems
Autor(ka) práce: Johanis, Otakar
Vedoucí práce: Zamazal, Ondřej
Oponenti práce: Vacura, Miroslav
This thesis serves as a base for quick orientation in the field of robotics and betweenplatforms frequently used for building robots. Platforms, which were compared on atheoretical level were ROS, NAO, LEGO MINDSTORMS, iRSP and Fawkes. The objective ofthis thesis is to acquaint the reader with the topic and introduce them to the platforms in anorganized manner. The introduction was in the form of a brief presentation of the field ofrobotics and artificial intelligence. The platforms were compared based on several aspects,such as possibilities of programming, financial availability, the number of supported robotsand more. In the second part of this work, a mechanical ladybug task was solved on theplatforms ROS, NAO and LEGO MINDSTORMS. NAO and LEGO MINDSTORMS were alsomade to solve a task they were better suited for. The result of the theoretical comparison is atable of compared parameters where each platform received one to five points. Based onthese results a field was described for each platform in which they would be the most usefuland a short description of their target group. The result of the practical comparison is adescription of advantages and disadvantages discovered while carrying out the selected task.The information obtained from this thesis can help an inexperienced user who would like todelve into this subject more. It can help them choose a platform that will best stand up totheir expectations.
Klíčová slova: platform; comparison; artificial intelligence; programming; robot

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačního a znalostního inženýrství