Ovlivnění člověka začleněním informačních technologií do běžného života

Název práce: Ovlivnění člověka začleněním informačních technologií do běžného života
Autor(ka) práce: Grosser, Vít
Vedoucí práce: Čermák, Radim
Oponenti práce: Sigmund, Tomáš
Tato práce si klade za cíl předat čtenáři relevantní a objektivní informace, týkající se pokroku informačních technologií. Po přečtení by tak čtenář měl být schopen vybalancovat svůj život ve spojení s informačními technologiemi. Přinos práce spočívá v nalezení harmonie v symbiotickém spojení života a IT technologií.Teoretická část práce se zabývá dopady informačních technologií v pozitivním, ale i negativním smyslu. Jsou zde rozebírány nejznámější přínosy, ale také rizika v podobě skrytých hrozeb, které si postižená osoba nemusí vůbec připouštět.V praktické části jsou prezentována data, která byla anonymně získaná od studentů střední školy Mendelova gymnázia v Opavě. Na základě těchto dat se v práci ověřuje, zdali současnou populaci skutečně trápí syndromy, vady, nemoci a návyky způsobené IT technologiemi nebo se jedná pouze o mýtus. Rovněž zde respondenti vyjadřují svůj názor na informační technologie a zdali by nedali přednost životu bez nich, pokud je to vůbec možné.
Klíčová slova: průmyslová revoluce; komunikace; média; robotizace; sociální sítě; počítačové hry
Název práce: The Effects of the Incorporation of Information Technologies in Everyday Human Life
Autor(ka) práce: Grosser, Vít
Vedoucí práce: Čermák, Radim
Oponenti práce: Sigmund, Tomáš
This thesis aims to present relevant and objective information regarding the evolution of information technologies. Having read the present thesis, a kind reader will, hopefully, be able to find the right balance for the use of IT in their life. The thesis would like to make a contribution to the search of harmonious, symbiotic co-existence of people's day-to-day lives and information technologies.The theoretical part of the thesis concerns itself with both positive and negative impact of information technology on human life. It attempts to explore the most well-known contributions of IT, but, also, the potentially hidden risks, which people might not even be aware of. The practical section consists of an analysis of data collected via an anonymous survey of students of Mendel Grammar School in Opava. With respect to the collected data, the thesis examines if contemporary society is affected by syndroms, ailments and bad habits caused by information technologies or if it is all a myth. Moreover, the subjects of the survey are given an opportunity to express their stance towards IT and to voice their opinion on whether they could at all imagine their life without it.
Klíčová slova: industrial revolution; communication; computer games; robotic automation; media; social networks

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky