Analýza trhu práce lekárov v ČR v rokoch 2004-2017 so zvláštnym zameraním na personálne kapacity

Název práce:
Autor práce:
Matláková, Eliška
Typ práce:
Diplomová práce / info:eu-repo/semantics/masterThesis
Vedoucí práce:
Bartůsková, Lucia
Osoba oponující práci:
Zubíková, Adéla
Jazyk práce:
Slovak
Abstrakt:
Diplomová práca analyzuje personálne kapacity lekárov v ČR v rokoch 2004-2017. Teoretická časť práce je zameraná na ekonomické pojatie trhu zdravotnej starostlivosti, modely financovania a úhrad zdravotnej starostlivosti, jej fungovanie v ČR a právny rámec výkonu povolania lekára v ČR. V praktickej časti sú analyzované vybrané parametre s následným rozdelením na lekárov lôžkovej a ambulantnej starostlivosti. Analýza je doplnená o predikciu a odporúčania. Cieľom práce je zistiť či bol v sledovanom období v ČR nedostatok lekárov, a to so zameraním aj na jednotlivé kraje a vybrané lekárske obory. Dielčími cieľmi je identifikovať problémy personálnych kapacít lekárov vyplývajúce z prevedenej analýzy a ponúknuť možnú predikciu vybraných ukazovateľov doplnené o odporúčania. Analýza dokazuje nedostatok lekárov v ČR, pričom ich zaťaženie je vyššie v porovnaní so zahraničím a preukazujú sa aj značné rozdiely naprieč krajmi ČR. Dôvodom je hlavne nadmerné využívanie zdravotníckych služieb spojené s vyššou mierou ochorení, kedy problémom je nedostatočná prevencia, ktorej by sa mala venovať väčšia pozornosť.
Klíčová slova:
zdravotníctvo; zdravotný systém; lekári; nedostatok lekárov

Studijní program a Studijní obor:
Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Typ studijního programu:
Magisterský navazující studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
University of Economics, Prague
Název fakulty:
Faculty of Economics