Název práce: Analýza trhu práce lekárov v ČR v rokoch 2004-2017 so zvláštnym zameraním na personálne kapacity
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca analyzuje personálne kapacity lekárov v ČR v rokoch 2004-2017. Teoretická časť práce je zameraná na ekonomické pojatie trhu zdravotnej starostlivosti, modely financovania a úhrad zdravotnej starostlivosti, jej fungovanie v ČR a právny rámec výkonu povolania lekára v ČR. V praktickej časti sú analyzované vybrané parametre s následným rozdelením na lekárov lôžkovej a ambulantnej starostlivosti. Analýza je doplnená o predikciu a odporúčania. Cieľom práce je zistiť či bol v sledovanom období v ČR nedostatok lekárov, a to so zameraním aj na jednotlivé kraje a vybrané lekárske obory. Dielčími cieľmi je identifikovať problémy personálnych kapacít lekárov vyplývajúce z prevedenej analýzy a ponúknuť možnú predikciu vybraných ukazovateľov doplnené o odporúčania. Analýza dokazuje nedostatok lekárov v ČR, pričom ich zaťaženie je vyššie v porovnaní so zahraničím a preukazujú sa aj značné rozdiely naprieč krajmi ČR. Dôvodom je hlavne nadmerné využívanie zdravotníckych služieb spojené s vyššou mierou ochorení, kedy problémom je nedostatočná prevencia, ktorej by sa mala venovať väčšia pozornosť.
Klíčová slova: zdravotníctvo; zdravotný systém; lekári; nedostatok lekárov
Název práce: Analysis of the Labor Market of Doctors in the Czech Republic in 2004-2017 with Special Focus on Personnel Capacity
Jazyk práce: Slovensky
The diploma thesis analyzes the personnel capacities of doctors in the Czech Republic in 2004-2017. The theoretical part of the thesis is focused on the economic conception of the health care market, models of financing and reimbursement of health care, system in the Czech Republic and the legal framework of the profession of physician in the Czech Republic. In the practical part, selected parameters are analyzed, focusing on the physicians of the inpatient and outpatient care. The analysis is supplemented with prediction and recommendations. The aim of the thesis is to find out whether there was a shortage of doctors in the Czech Republic in the monitored period, with a focus on regions and selected medical fields. Partial goals are to identify the problems of the personnel capacities of doctors resulting from analysis and to offer a prediction of selected indicators supplemented by recommendations. The analysis shows a shortage of doctors in the Czech Republic, as their burden is higher compared to some other countries and there are also significant differences across regions of the Czech Republic. This is mainly due to the overuse of health services associated with a higher level of disease, where the problem is lack of prevention, which should get more attention.
Klíčová slova: doctors; health care system; shortage of doctors
Název práce: Analýza trhu práce lékařů v ČR v letech 2004-2017 se zvláštním zaměřením na personální kapacity
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce analyzuje personální kapacity lékařů v ČR v letech 2004-2017. Teoretická část práce je zaměřena na ekonomické pojetí trhu zdravotní péče, modely financování a úhrad zdravotní péče, její fungování v ČR a právní rámec výkonu povolání lékaře v ČR. V praktické části jsou analyzovány vybrané parametry s následným rozdělením na lékařů lůžkové a ambulantní péče. Analýza je doplněna o predikci a doporučení. Cílem práce je zjistit, zda byl ve sledovaném období v ČR nedostatek lékařů, a to se zaměřením na jednotlivé kraje a vybrané lékařské obory. Dílčími cíli je identifikovat problémy personálních kapacit lékařů vyplývající z převáděné analýzy a nabídnout možnou predikci vybraných ukazatelů doplněné o doporučení. Analýza dokazuje nedostatek lékařů v ČR, přičemž jejich zatížení je vyšší ve srovnání se zahraničím a prokazují se i značné rozdíly napříč kraji ČR. Důvodem je hlavně nadměrné využívání zdravotnických služeb spojené s vyšší mírou onemocnění, kdy problémem je nedostatečná prevence, které by se měla věnovat větší pozornost.
Klíčová slova: zdravotní systém; lékaři; zdravotníctví; nedostatek lékařů

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky