Název práce: Monetárna (peňažná a úverová) politika Českej republiky a jej vplyv na podnikateľskú sféru
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom bakalárskej práce je popísať a porozumieť fungovaniu a tvorbe monetárnej politiky v prostredí Českej republiky v sledovanom období medzi rokmi 2008 - 2017. Budeme sa zaoberať ako teoretickým náležitostiam monetárnej politiky, tak aj ich praktickej aplikácií Českou národnou bankou v ČR. V teoretickej časti sa budeme zaoberať menovou politikou a centrálnym bankovníctvom v širšom slova zmysle, zo snahou lepšieho pochopenia ich procesov a mechanizmov. Pozrieme sa na to, aké dopady môžu mať na makroekonomický vývoj a akými nástrojmi tento vývoj môžeme korigovať. V praktickej časti sa zameriame už na konkrétny vývoj monetárnej politiky v Českej republike, na to aký vplyv mala na makroekonomický vývoj v sledovanom období 2008 – 2017, aké opatrenia Česká národná banka v tomto čase využívala a aký dopad mala jej činnosť na podnikateľskú sféru, konkrétnejšie na hypotekárnom a investičnom trhu. V závere zhrnieme výstupy z praktickej časti a zosumarizujeme ekonomické dianie v ČR a jej podnikateľskej sfére v rokoch 2008 – 2017. Hlavný prínos práce by mal byť komplexný pohľad na monetárnu politiku Českej republiky, ako sa v sledovanom období vyvíjala a aký výsledok mali jej intervencie na podnikateľskú sféru.
Klíčová slova: Česká národná banka; makroekonomický vývoj; úroková miera; hypotekárna úroková miera; Monetárna politika
Název práce: Monetární (peněžní a úvěrová) politika České republiky a její vliv na podnikatelskou sféru
Jazyk práce: Slovensky
Cílem Bakalářské práce je popsat a porozumět fungování a tvorbě monetární politiky v prostředí České republiky ve sledovaném období mezi lety 2008 - 2017. Budeme se zabývat jak teoretickým náležitostem monetární politiky, tak i jejich praktickou aplikaci Českou národní bankou. V teoretické části se budeme zabývat měnovou politiku a centrálním bankovnictvím v širším slova smyslu, ze snahou lepšího pochopení jejich procesů a mechanismů. Podívame se na to, jaké dopady mohou mít na makroekonomický vývoj a jakými nástrojů tento vývoj může korigovat. V praktické části se zaměříme již na konkrétní vývoj monetární politiky v Česku, na to jaký vliv měla na makroekonomický vývoj ve sledovaném období 2008 - 2017, jaké opatření Česká národní banka v této době využívala a jaký dopad měla její činnost na podnikatelskou sféru, konkrétněji na hypotečním a investičním trhu. V závěru shrneme výstupy z praktické části a shrneme ekonomické dění v ČR v podnikatelské sféře v letech 2008 - 2017. Hlavním přínosem práce by měl být komplexní pohled na monetární politiku České republiky, jak se ve sledovaném období vyvíjela a jaký výsledek měli intervence na podnikatelské prostředí.
Klíčová slova: úroková míra; česká národní banka; makroekonomickej vývoj; monetární politika; hypotekární úroková míra
Název práce: Monetary (monetary and credit) policy of the Czech Republic and its impact on business
Jazyk práce: Slovensky
The main aim of this bachelor thesis is a successful description of the monetary policy of the Czech republic in the observed time-frame of 2008 – 2017. We will deal with both the theoretical requirements of monetary policy and their practical application by the Czech National Bank in the Czech Republic. In the theoretical part, we will be dealing with monetary policy and central banking in a broader sense, with an effort to better understand their processes and mechanisms. We will look at what impacts they may have on macroeconomic developments and what tools we can use to correct this development. In the practical part, we will focus on the real development of monetary policy in the Czech Republic, on the impact the monetary politics had in the period between the years 2008 - 2017, and what impact it has had on the business sector, more specifically in the mortgage and investment markets. In conclusion, we will recap the outputs from the practical part and summarize the economic events in the Czech Republic and its business sphere in 2008 - 2017. The main contribution of the work should be a comprehensive view of the monetary policy of the Czech Republic, how it developed in the period under review and what outcome it had on business in Czech Republic.
Klíčová slova: Monetary policy ; macroeconomic development; Czech national bank; interest rate; mortgage interest rates

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra manažerské ekonomie