Daňové ráje a jejich mezinárodní měnové aspekty

Název práce: Daňové raje a ich medzinárodné menové aspekty
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca analyzuje daňové raje, príčiny ich existencie a dôsledky ich využívania z pohľadu medzinárodných menových aspektov v makroekonomickom kontexte. Prvá teoretická časť stručne popisuje základné charakteristiky daňových rajov v niekoľkých logických celkoch a vplyv oblasti medzinárodných financií na daňové raje a to na príklade ratingu, priamych zahraničných investícií, platobnej bilancie a menového kurzu, ktoré som v teoretickej časti charakterizoval. Druhá analytická časť práce analyzuje príliv priamych zahraničných investícií do vybranej ekonomiky daňového raja – Írskej republiky, zachytenie prílivu priamych investícií v platobnej bilancii a vývoj nominálnych menových kurzov najväčších importérov priamych investícií do Írskej republiky. Jednotlivé menové aspekty sú na záver podrobené regresnej analýze aplikovanej na štvrťročné časové rady v období medzi rokmi 2012 až 2018 s cieľom skúmania prípadných vzájomných vzťahov a súvislostí.
Klíčová slova: nominálny menový kurz; daňový raj; priame zahraničné investície; offshoring; platobná bilancia; nominálny menový efektívny kurz; rating krajiny
Název práce: Daňové ráje a jejich mezinárodní měnové aspekty
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce analyzuje daňové ráje, příčiny jejich existence a důsledky jejich využívání z pohledu mezinárodních měnových aspektů v makroekonomickém kontextu. První teoretická část stručně popisuje základní charakteristiky daňových rájů v několika logických celkách a vliv oblasti mezinárodních financí na daňové ráje a to na příkladě ratingu, přímých zahraničních investicí, platební bilance a měnového kurzu, které jsem v teoretické části charakterizoval. Druhá analytická část práce analyzuje příliv přimých investicí v platební bilancu a vývoj nominálních měnových kurzů největších importérů přímých investicí do Irské republiky. Jednotlivé měnové aspekty jsou na závěr podrobený regresní analýze aplikované na čtvrtroční časové řady v období mezi roky 2012 až 2018 s cílem zkoumání případných vzájemných vztahů a souvislostí.
Klíčová slova: nominální měnový efektivní kurz; nominální měnový kurz; daňový ráj; offshoring; rating krajiny; přímé zahraniční investice; platební bilance
Název práce: Tax Havens and their International Monetary Aspects
Jazyk práce: Slovensky
My bachelor thesis is focused on tax havens, the reason for their existence and the results of their use from an international monetary point of view in a macroeconomic context. The first theoretical part briefly describes the basic characteristics of tax havens in some logical ensembles, as well as the influence of the international financial sphere on tax havens, for example, on the basis of rating, foreign direct investments, balance of payments and exchange rates, which I have characterized in the theoretical part. The second analytical part analyzes foreign direct investments flowing to a selected economy of a tax haven – The Republic of Ireland. Here, direct investment inflows are captured in the balance of payments, as well as the development of nominal exchange rates of the country‘s largest direct investment importers to the republic. Individual monetary aspects are finally submitted for regressive analysis, which is applied to a quarter time series in the period between the years 2012 to 2018, with the intention of observing possible mutual relations and connections.
Klíčová slova: nominal effective exchange rate; country rating; tax haven; balance of payments; offshoring; foreign direct investments; nominal exchange rate

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky