Transfer rizika pojištění proti povodním pomocí katastrofických dluhopisů

Název práce: Transfer rizika poistenia proti povodniam pomocou katastrofických dluhopisov
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa zaoberá transferom rizika povodní v poisťovníctve pomocou katastrofických dlhopisov. Jej hlavným cieľom je preskúmanie možností vysporiadania sa s týmto rizikom v rámci poisťovníctva a možnosťami jeho transferu. Prvá kapitola sa zaoberá hlavnými charakteristikami a špecifikami katastrofického rizika v poisťovníctve, pričom dôraz je kladený na riziko povodní na území Českej republiky a možnosťami vysporiadania sa s týmto rizikom, vrátane jeho transferu. Hlavným ťažiskom práce je alternatívny transfer rizika tohto charakteru pomocou katastrofických dlhopisov, ktorých teória a podstata je skúmaná v druhej kapitole tejto práce. V rámci tretej kapitoly je na základe historických povodňových dát ocenený teoretický katastrofický dlhopis následne je katastrofický dlhopis ako možnosť transferu preberaného riziká zhodnotený.
Klíčová slova: katastrofické riziko; alternatívny transfer rizík; katastrofické dlhopisy
Název práce: Transferring flood insurance risk with catastrophe bonds
Jazyk práce: Slovensky
The diploma thesis is devoted to analysis of the transfer of flood risk in insurance with catastrophic bonds. Its main objective is to explore the possibilities of dealing with this risk within the insurance industry and the possibilities of its transfer. The first chapter analyses the main characteristics and specifics of catastrophic risk in insurance, with the emphasis being placed on the risk of floods in the Czech Republic and the possibilities of dealing with this risk, including its transfer. The main focus of the work is the alternative risk transfer of this character through catastrophic bonds, whose mechanism and characteristics is examined in the second chapter of this work. In the third chapter, based on historical flood data, the theoretical catastrophic bond is valued, and then the catastrophic bond is evaluated as the possibility of transferring the catastrophic insurance risk.
Klíčová slova: catastrophe risk; alternative risk transfer; catastrophic bonds
Název práce: Transfer rizika pojištění proti povodním pomocí katastrofických dluhopisů
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se zabývá transferem rizika povodní v pojišťovnictví pomocí katastrofických dluhopisů. Jejím hlavním cílem je prozkoumání možností vypořádání se s tímto rizikem v rámci pojišťovnictví a možnostmi jeho transferu. První kapitola se zabývá hlavními charakteristikami a specifiky katastrofického rizika v pojišťovnictví, přičemž důraz je kladen na riziko povodní na území České republiky a možnostmi vypořádání se s tímto rizikem, včetně jeho transferu. Hlavním těžištěm práce je alternativní transfer rizika tohoto charakteru pomocí katastrofických dluhopisů, jejichž teorie a podstata je zkoumána v druhé kapitole této práce. V rámci třetí kapitoly je na základě historických povodňových dat oceněn teoretický katastrofický dluhopis, následně je katastrofický dluhopis jako možnost transferu proberaného rizika zhodnocen.
Klíčová slova: katastrofické dluhopisy; katastrofické riziko; alternativní transfer rizik

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví