Replikované portfolio jako způsob řízení rizik

Název práce: Replikované portfolio jako způsob řízení rizik
Autor(ka) práce: Pejic, Mladen
Vedoucí práce: Blahová, Naděžda
Oponenti práce: Brada, Jaroslav
Práce se zabývá problematikou řízení rizik s akcentem na likviditní a úrokové riziko, která se obvykle v bance řídí v rámci útvaru ALM, s hlavním zaměřením na replikované portfolio jako způsob řízení rizika v bance nebo jiný finanční instituci. Popisuje metodu, pomoci které banky modelují produkty bez doby splatnosti. V komplexním rizikovém a FTP rámci je úrokové riziko a riziko likvidity každé rozvahové pozice samostatně měřená a převedená do nákladu útvarů řízení aktiv a pasiv v bance. Problém nastává v případě pozic, které nemají smluvně určené vlastnosti z kterých se odvozuje rizik a tržní cena. U takových pozic se této vlastnosti musí modelovat a potom určit konzistentní převodní ceny založené na tomto modelu. V práci jsou porovnání statický a dynamický modely replikovaného portfolia, jejich výhody a nevýhody, způsob optimalizace, rekalibrace a zpětné testování. Praktická část práce je případová studie, analýza sazeb a objemů depozitů rezidentů v České republice a návrh modelu replikovaného portfolia. K tomu jsou použitá statistická data ze systému ARAD, z České národní banky.
Klíčová slova: replikované portfolio; úrokové riziko; tržní riziko; likviditní riziko; modelování rizika; modelování úrokových měr; oceňování bankovních produktů
Název práce: Replicating portfolio within risk management
Autor(ka) práce: Pejic, Mladen
Vedoucí práce: Blahová, Naděžda
Oponenti práce: Brada, Jaroslav
The thesis deals with risk management, with main focus being on replicated portfolio as a method of risk management in the bank. It describes a method by which banks model products without maturity. In a comprehensive risk and FTP framework, the interest rate risk and liquidity risk of each balance sheet position are separately measured and transferred to the Bank's assets and liabilities management units. The problem arises in the case of positions that do not have contractually determined characteristics from which the risks and market price are derived. For such positions, this property has to be modeled and then consistent conversion prices based on this model can be determined. The thesis compares different models of replicated portfolios, their advantages and disadvantages, method of optimization, recalibration and backtesting. The practical part of the thesis is a case study, analysis of market rates and deposit rates of residents in the Czech Republic. A replicating portoflio is also suggested based on this data. For this purpose are used statistical data from the ARAD system of Czech National Bak.
Klíčová slova: interest rate risk; liquidity risk; market risk; risk modelling; replicating portfolio; interest rate modelling; pricing of banking products

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky