Daňové úniky v souvislosti s účetnictvím

Autor práce: Tůmová, Vendula
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Osoba oponující práci: Šindelář, Michal

Název práce: Daňové úniky v souvislosti s účetnictvím
Abstrakt: Cíl diplomové práce je založen na úpravě daně konkrétně u právnické osoby, a to ze dvou základních pohledů nejprve pomocí nelegální cesty označené jako daňový únik, ale také z pohledu cesty legální, tedy daňové optimalizace. V teoretické části je uveden a specifikován současný stav účetního a daňového systému v České republice. Hlouběji je zde rozvedena konstrukce daně z příjmů právnických osob také konkrétní účetní postupy. Nelze opomenout hlavní náplň týkající se teorie daňových úniků až po téma daňová kontrola a relativně nový pojem v České republice, kterým je Elektronická evidence tržeb. Aplikační část práce je rozdělena na dvě základní roviny, jak jsem již zmínila legální a nelegální způsob daňové konstrukce. Téma daňových úniků je v dnešní době velmi diskutované, což dokazuje velké množství nálezů správců daně a judikátů Nejvyššího správního soudu ČR, jež jsem také promítla do své práce především v praktické části.
Klíčová slova: daně; daňový únik; EET; účetnictví; daňová kontrola; daňová optimalizac

Studijní program a Studijní obor: Finance a účetnictví/Účetnictví a finanční řízení podniku
Název fakulty: Fakulta financí a účetnictví
Název katedry: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Název práce: Daňové úniky v souvislosti s účetnictvím
Překlad názvu: Tax evasion related to accounting
Abstrakt: The aim of the diploma thesis is based on the tax treatment of a legal entity, namely from two basic perspectives, first by means of an illegal path marked as tax evasion, but also from a legal point of view, is tax optimization. In the theoretical part is presented and specified the current state of the accounting and tax system in the Czech Republic. In addition, the structure of corporate income tax is deeper and more specific accounting procedures. We cannot ignore the main content of tax evasion theory to the topic of tax control and the relatively new concept of Electronic Revenue Records to the Czech Republic. The application part of the thesis is divided into two basic levels, as I have already mentioned the legal and illegal side of the tax structure. The issue of tax evasion is currently very much discussed, as evidenced by many findings by tax administrators and judges of the Supreme Administrative Court of the Czech Republic, which I also reflected in my thesis in practical part as examples.
Klíčová slova: EET; tax evasion; accounting; taxes; legal point; tax optimization

Název fakulty: Faculty of Finance and Accounting
Název katedry: Deparment of Finacial Accounting and Auditing