Ocenění fotbalového klubu FK Mladá Boleslav

Autor(ka) práce: Šelepa, Václav
Vedoucí práce: Poborský, František
Oponenti práce: Keselý, Ladislav
Hlavním cílem diplomové práce je zanalyzovat odbornou veřejností navrhované přístupy k ocenění fotbalových klubů, hráčských smluv a následně zvolit vhodné metody pro účely jejich aplikování v českém fotbalovém prostředí. Práce je uvedena analýzou popularity fotbalu jako sportu, načež následují kapitoly věnované specifikům fotbalového podnikání, typům vykazovaných aktiv, zdrojům výnosů nebo definici produktů fotbalových klubů. Jako vhodný přístup k ocenění fotbalového klubu v českých podmínkách je zvolen přístup majetkový. Z provedené analýzy vyplývá, že jsou hráčské smlouvy jako dlouhodobé aktivum nejlépe ocenitelné pomocí přístupu tržního porovnání, konkrétně pomocí metody Anchor-and-adjustements. Získané poznatky jsou v rámci praktické části práci aplikovány v případě ocenění společnosti FK Mladá Boleslav a.s. Z provedeného ocenění vyplývá, že většinu získané hodnoty tvoří přeceněné hráčské smlouvy.
Klíčová slova: fotbalový klub; hráčské smlouvy; substanční hodnota; Anchor-and-adjustements
Název práce: Valuation of football club FK Mladá Boleslav
Autor(ka) práce: Šelepa, Václav
Vedoucí práce: Poborský, František
Oponenti práce: Keselý, Ladislav
The main objective of the master thesis is to analyze suggested methods of football club valuation and player contract valuation with the goal to choose the most suitable ones for the purposes of performing a valuation in Czech football environment. First, the master thesis is focused on analyzing the popularity of football as a sport which is followed by chapters aimed at specifics of football entrepreneurship, types of reported assets, revenue streams or a definition of the products produced by football clubs. As the most appropriate method used for football club valuation in Czech conditions was selected the property approach. Performed analysis indicates that the most suitable way to value player contracts is by using market comparison approach, specifically Anchor-and-adjustements method. Acquired knowledge is applied during the practical part of the master thesis in order to value a company FK Mladá Boleslav a.s. As it turns out, the player contracts represent the majority of total calculated value.
Klíčová slova: player contracts; football club; substance value; Anchor-and-adjustements

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku

Datum zadání práce: 25. 9. 2018