Název práce: DLOUHODOBÝ EKONOMICKÝ DOPAD POŘÁDÁNÍ LETNÍCH OLYMPIJSKÝCH HER 2012 NA MĚSTO LONDÝN
Autor(ka) práce: Mandík, Filip
Vedoucí práce: Kovář, Martin
Oponenti práce: Brhelová, Jana
Z práce vyplývá, že letní olympijské hry měly zanedbatelný vliv na většinu sledovaných ekonomických a socio-ekonomických oblastí v Londýně a rekultivace města spojená s LOH nevedla k výraznému zlepšení životních podmínek ve východním Londýně, kde byly hry situovány. Pozitivní dopad můžeme sledovat v částečné konvergenci s Londýnem pouze v několika městských částech východního Londýna, které byly nejblíže olympijské výstavbě. Konvergence proběhla v oblasti vzdělání, životního prostředí a kriminality. V případě zaměstnanosti sledujeme pozitivní dopad ve stejné části města, ale pouze v předolympijských letech. Kromě městských částí situovaných nejblíže olympijskému parku, se stejně jako u ostatních ukazatelů, nepotvrdil žádný výrazný vliv pozitivní investice do pořádání LOH na cenu nemovitostí, která odráží i ostatní sledované ukazatele. Kromě ekonomických dopadů práce srovnává financování olympijských her a konstatuje dva hlavní závěry. Za prvé, přestože náklady rostou v i ve stálých cenách, tak významným faktorem růstu nákladů her je inflace a náklady rostou i při zkoumání nákladů per capita. Za druhé s největší pravděpodobností obecně platí, že olympijské hry jsou pro organizační výbory profitabilní i díky tomu, že ostatní neoperativní výdaje her si bere na svá bedra pořádající stát.
Klíčová slova: olympijské hry; ekonomický dopad; cena nemovitostí; Londýn
Název práce: Long-term Economic Impact of the Staging Summer Olympic Games 2012 on London
Autor(ka) práce: Mandík, Filip
Vedoucí práce: Kovář, Martin
Oponenti práce: Brhelová, Jana
The study shows that the Summer Olympics had a insignificant impact on most of the economic and socio-economic areas in London. The urban regeneration associated with the Summer Olympics did not lead to a significant improvement in living conditions in East London where the games were located. The positive impact can be seen in partial convergence with London in only a few parts of East London as it was closest to the Olympic construction. The convergence took place in the areas of education, environment and crime. In the case of employment, we see a positive impact in the same part of the city, but only in the pre-Olympic years. In addition to the city districts located closest to the Olympic Park, same as with other indicators, has not confirmed any significant impact of the positive investment in organizing Summer Olympics on real estate prices, which also reflects other monitored indicators.In addition to the economic impact, the work compares the financing of the Olympic Games and records two main conclusions. Firstly, although costs are rising at both constant prices, the inflation is an important factor in the growth of the cost of the games, and costs are rising even when per capita costs are explored. Secondly, most likely, the Olympic Games are profitable for organizing committees, also because the organizing state takes other non-operative expenses of the games to its shoulders.
Klíčová slova: economic impact; Summer Olympic Games; real estate prices; London

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky