Finanční výkonnost českých lázeňských léčeben

Název práce: Finanční výkonnost českých lázeňských léčeben
Autor(ka) práce: Štrejbarová, Denisa
Vedoucí práce: Komárková, Lenka
Oponenti práce: Hajdíková, Taťána
Diplomová práce zkoumá finanční výkonnost českých lázeňských léčeben. Jejím hlavním cílem je analyzovat finanční výkonnost českých lázeňských léčeben vzhledem k několika charakteristikám. Vztahy mezi zvolenými ukazateli finanční výkonnosti a charakteristikami lázeňských léčeben jsou analyzovány pomocí modelů vícenásobné lineární regrese. Na finanční výkonnost lázeňských léčeben má vliv typ vlastníka (soukromý/veřejný) a pohlaví řídícího pracovníka (žena/muž/žena i muž). Finančně výkonnější jsou lázeňské léčebny vlastněné soukromými vlastníky a lázeňské léčebny řízené ženami a muži zároveň než lázeňské léčebny vlastněné veřejnými vlastníky a lázeňské léčebny řízené pouze ženami či výhradně muži. Vedlejším cílem diplomové práce je zhodnotit finanční výkonnost českých lázeňských léčeben prostřednictvím zvolených tradičních ukazatelů finanční výkonnosti. Lázeňské léčebny jsou ve svém souhrnu prosperujícími organizacemi s nižší pravděpodobností bankrotu než v roce 2013. Oproti roku 2013 došlo ke zlepšení u všech zkoumaných finančních stránek. Problematickou oblastí je rentabilita, přičemž jsou stanovena obecná doporučení, jež by měla vést ke zvýšení úrovně některých z jejích ukazatelů.
Klíčová slova: Lázeňské léčebny; lázeňská léčebně rehabilitační péče; finanční výkonnost; tradiční ukazatele finanční výkonnosti
Název práce: Financial Performance of Czech Spa Clinics
Autor(ka) práce: Štrejbarová, Denisa
Vedoucí práce: Komárková, Lenka
Oponenti práce: Hajdíková, Taťána
This thesis examines the financial performance of Czech spa clinics. The main aim of this thesis is to analyze the financial performance of Czech spa clinics with regard to several characteristics. Relationships between selected financial performance indicators and characteristics of spa clinics are analyzed with multiple linear regression models. The financial performance of spa clinics is influenced by the type of owner (private/public) and the gender of the manager (female/male/female and male). In fact, spa clinics owned by private owners and spa clinics run by male and female managers simultaneously perform better financially than publicly owned spa clinics and spa clinics run only by either men or women. The secondary aim of this thesis is to evaluate financial performance of Czech spa clinics using selected traditional indicators of financial performance. Spa clinics are generally prospering institutions and are now less likely to go bankrupt than in 2013. Compared to 2013, there is noticeable improvement in all examined financial aspects. Profitability was found to be a problematic aspect. However, there are general recommendations which should lead to an increase in some of its indicators.
Klíčová slova: Spa clinics; spa treatment; financial performance; traditional indicators of financial performance

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu