Vykazování výnosů podnikatelů v České republice

Název práce: Vykazování výnosů podnikatelů v České republice
Autor(ka) práce: Vácha, Petr
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Mejzlík, Ladislav
Oponenti práce: Procházka, David; Tumpach, Miloš
Cílem disertační práce a souvisejícího výzkumu je analyzovat teorie, regulační pravidla a standardy v oblasti vykazování výnosů u podnikatelů, formulovat základní typy výnosů v českém výkaznictví a posoudit jejich definice a přístupy k jejich uznání a vhodnost prezentace. Zároveň je cílem formulovat základní teze toho, jak by měly být koncipovány principy uznání výnosů u podnikatelů v účetním výkaznictví v České republice a doporučit základní úpravy regulačních pravidel. Pro tyto účely bylo nutné nejprve shrnout základní účetní teorie, vybrané kvalitativní charakteristiky a terminologie v oblasti důchodu a vykazování výnosů. Dalším krokem byl popis různých koncepčních přístupů k výnosům. V návaznosti na rozbor obecných koncepcí byl analyzován současný stav vykazování výnosů v českém účetnictví, IFRS a US GAAP. Pro účely zkoumání zveřejnění informací o výnosech byl dále vytvořen vzorek účetních závěrek. Bylo vybráno 50 největších českých účetních jednotek vykazujících dle českých účetních předpisů a 10 největších českých účetních jednotek vykazujících dle IFRS, a to podle velikosti výnosů. Pro tento vzorek bylo stanoveno 11 hodnotících kritérií v oblastech obecných zásad a informací o povaze a obsahové náplni výnosů. Výsledky výzkumu byly detailně vyhodnoceny a ukázaly, že zveřejnění informací v oblasti výnosů v účetních závěrkách podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví přinášejí uživateli více informací o uznání, oceňování a povaze výnosů než zveřejnění informací v účetních závěrkách podle českých účetních předpisů. Na základě nedostatků, které se vyskytují u velkých společností, bylo možné identifikovat hlavní oblasti, které by zasloužily pozornost v českých regulačních pravidlech. Na závěr byly veškeré poznatky shrnuty a byly formulovány základní typy výnosů v českém výkaznictví, definice a přístupy k jejich uznání a návrh ke zlepšení prezentace výnosů u podnikatelů v českém účetním výkaznictví.
Klíčová slova: výnos; zisk; účetní výkaznictví
Název práce: Revenue reporting of enterpreneurs in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Vácha, Petr
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Mejzlík, Ladislav
Oponenti práce: Procházka, David; Tumpach, Miloš
The goal of the dissertation and related research is to analyze theories, regulatory rules and standards in the area of revenue recognition for entrepreneurs and to formulate the basic types of revenues in the Czech financial reporting, assess their definitions and approaches to their recognition and the suitability of presentation. At the same time, the goal is to formulate the basic theses of how the principles of revenue recognition in financial reporting of entrepreneurs in the Czech Republic should be conceived and recommend basic adjustments to regulatory rules. For this purpose, it was necessary to first summarize basic accounting theories, selected qualitative characteristics and terminology in the area of income and revenue reporting. The next step was to describe different conceptual approaches to revenues. Following the analysis of general concepts, the current state of revenue reporting in Czech accounting, IFRS and US GAAP was analyzed. In addition, a sample of financial statements was created for the purpose of examining revenue disclosure. The 50 largest accounting entities in the Czech Republic reporting according to Czech accounting regulations and the 10 largest Czech entities reporting under IFRS were selected based on the size of revenues. For this sample, 11 evaluation criteria have been established in the areas of general principles and information on the nature and content of revenues. The research results were analyzed in detail and confirmed that that revenue disclosures in the financial statements under International Financial Reporting Standards provide the user with more information about the recognition, measurement and nature of revenue than disclosures in the financial statements under Czech accounting regulations. Due to the shortcomings that occur even with large companies, it was possible to identify the main areas that would deserve attention in Czech accounting regulations. In conclusion, all the findings were summarized and the basic types of revenues in the Czech reporting were formulated, definitions and approaches to their recognition were suggested and proposals to improve the presentation of revenues in relation to entrepreneurs in the Czech financial reporting were provided.
Klíčová slova: revenue; profit; financial reporting

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Účetnictví a finanční řízení podniku
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.