Srovnání daně z příjmů právnických osob ve vybraných státech EU

Název práce: Srovnání daně z příjmů právnických osob ve vybraných státech EU
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa zaoberá daňou z príjmu právnických osôb a jej zachytením v legislatíve sledovaných krajín – Česká republika, Slovensko a Rakúsko. V rámci porovnania tejto dane a následnej syntézy sú analyzované jednotlivé konštrukčné prvky. Cieľom práce je poukázať na odlišné daňové politiky štátov ku zdaneniu firiem. Teoretické poznatky sú aplikované na modelový príklad, ktorý reprezentuje malý podnik. Na základe výsledkov sú spočítané efektívne daňové sadzby, ktoré nám majú priniesť lepšiu výpovednú hodnotu než zákonom stanovené štatutárne sadzby.
Klíčová slova: Daň z príjmu právnických osôb; Komparácia; Efektívna daňová sadzba; Česká republika; Slovensko; Rakúsko
Název práce: Corporate tax comparison through the analysed countries
Jazyk práce: Slovensky
The diploma thesis is focused on corporate tax and its representation in legislation of analysed countries – Czech republic, Slovakia and Austria. In regards of tax comparison followed by synthesis, single structural elements are being analysed. The goal of this thesis is to point out to the different state tax policies on company taxation. The theoretical knowledge is applied to the model company represented by small enterprise. Based on the results the effective tax rates are being calculated. These are to bring better predicative value than statutory taxes determined by law.
Klíčová slova: Comparison; Corporate income tax; Effective tax rate; Czech Republic; Slovakia; Austria
Název práce: Srovnání daně z příjmů právnických osob ve vybraných státech EU
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se zabývá daní z příjmu právnických osob a její zachycení v legislativě sledovaných zemí – Česká republika, Slovensko a Rakousko. V rámci porovnání této daně a následné syntézy jsou analyzovány jednotlivé konstrukční prvky. Cílem práce je poukázat na odlišné daňové politiky států při zdanění firem. Teoretické poznatky jsou aplikované na modelový příklad, který reprezentuje malý podnik. Na základě výsledků jsou spočítané efektivní daňové sazby, které nám mají přinést lepší vypovídací hodnotu než zákonem stanovené statutární sazby.
Klíčová slova: Komparace; Efektivní daňová sazba; Česká republika; Slovensko; Daň z příjmu právnických osob; Rakousko

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví