Sklon nadnárodních entit k přesouvání zisků

Název práce: Sklon nadnárodních entit k přesouvání zisků
Autor(ka) práce: Friedrich, Michal
Vedoucí práce: Tepperová, Jana
Oponenti práce: Vančurová, Alena
Diplomová práce se zabývá fenoménem přesouvání zisků nadnárodními entitami. Cílem této práce je s využitím ukazatele sklonu k daňovým únikům (TER) a transakční metody čistého rozpětí (TNMM) ověřit, zda vybrané nadnárodní entity působící v oblasti digitální ekonomiky mají sklony k přesouvání zisků z České republiky směrem do států s nižším daňovým zatížením. Protože metoda TER nebyla dosud vyzkoušena, je dalším z cílů této práce demonstrovat její použití na skutečných datech a zhodnotit její použitelnosti v praxi formou případových studií. Ze vzorku pěti testovaných nadnárodních entit poukázala analýza na potenciální sklony k přesouvání zisků v rámci Evropy u čtyřech entit (Amazon, Apple, Google, Uber) a potenciální sklony přesouvat zisky přímo z České republiky u jedné entity (Amazon). Ukazatel TER je nicméně nutné interpretovat jako prvotní indikaci možných rizik, nikoliv jejich exaktní kvantifikaci.
Klíčová slova: nadnárodní korporace; digitální ekonomika; převodní ceny; srovnávací analýza; spojené osoby; přesouvání zisků; transakční metoda čistého rozpětí
Název práce: Tendency of multinational entities to shift profits
Autor(ka) práce: Friedrich, Michal
Vedoucí práce: Tepperová, Jana
Oponenti práce: Vančurová, Alena
This master’s thesis explores the phenomenon of profit shifting by multinational enterprises. The objective of this thesis is to verify whether select multinational enterprises engaged in digital economy tend to shift profits from the Czech Republic to jurisdictions with lower taxation using tax evasion rate (TER) indicator and transactional net margin method (TNNM). Since the TER method has not been tested yet, this thesis also aims to demonstrate its application on real-world data and to evaluate its usability using the case study method. Within a sample of five multinational enterprises, the analysis showed potential tendency to shift profits within Europe for four enterprises (Amazon, Apple, Google, Uber) and potential tendency to shift profits specifically from the Czech Republic for one enterprise (Amazon). It is, however, necessary to interpret TER as a preliminary indication of possible risks, rather than their exact quantification.
Klíčová slova: profit shifting; multinational enterprises; digital economy; transfer pricing; comparability analysis; related parties; transactional net margin method

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví