Experimentálny dôkaz spolupráce v spoločenských dilemách skrz pozičnú neistotu

Název práce: Experimental evidence of Cooperation in Social Dilemmas through Position Uncertainty
Autor(ka) práce: Czmorik, Martin
Vedoucí práce: Cingl, Lubomír
Oponenti práce: Miklánek, Tomáš
Jazyk práce: English
The thesis “Experimental evidence of Cooperation in Social Dilemmas through Position Uncertainty” deals with social dilemmas and solutions solving them. Its main focus is experimental evaluation of part of theoretical prediction presented by Gallice and Monzón (2019) with a new feature of position uncertainty in social dilemmas. To evaluate it, Laboratory experiment was used. Results show that (1) Full contributions were not prevalent state when position uncertainty is introduced, (2) position uncertainty does cause significantly more outcomes with full contributions and (3) contributions for games with positional uncertainty are significantly higher than without it.
Klíčová slova: public goods game; position uncertainty; social dilemma; experimental economics
Název práce: Experimentálny dôkaz spolupráce v spoločenských dilemách skrz pozičnú neistotu
Autor(ka) práce: Czmorik, Martin
Vedoucí práce: Cingl, Lubomír
Oponenti práce: Miklánek, Tomáš
Jazyk práce: English
Bakalárska práca “Experimentálny dôkaz spolupráce v spoločenských dilemách skrz pozičnú neistotu” sa zaoberá spoločenskými dilemami a ich riešeniami. Hlavné zameranie je na experimentálne ohodnotenie časti predikcie teoretického modelu prezentovaného od Gallice a Monzón (2019) s novou vlastnosťou – neistotou pozície v spoločenských dilemách. Ako nástroj na jej ohodnotenie bol použitý laboratórny experiment. Výsledky ukazujú, že (1) Stav s plnými príspevkami nie je prevládajúci v hrách s pozičnou neistotou, (2) pozičná neistota zapríčiňuje signifikantne viac výsledkov s plnými príspevkami a (3) príspevky v hrách s pozičnou neistotou sú signifikantne vyššie ako bez nej.
Klíčová slova: experimentálna ekonómia; pozičná neistota; spoločenská dilema; hra verejných statkov

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta