Přesnost odhadu daňových příjmů obce

Název práce: Přesnost odhadu daňových příjmů obce
Autor(ka) práce: Weigl, Josef
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
Moje diplomová práce se zabývá problematikou daňových příjmů obcí a jejich predikce, které analyzuji na rozpočtech 100 vybraných měst o velikosti mezi 10 až 25 tisíci obyvatel za rok 2018. Hlavním cílem práce je zkoumat reakci obcí na rozdíl mezi predikcí a skutečností u jednotlivých daňových příjmů na vzorku 100 měst a porovnat je s hospodařením vybraného města Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. Dílčím cílem je popsat historický vývoj a přesnost predikce daňových příjmů u zkoumaného vybraného města Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. Objektem zkoumání jsou vybrané daňové příjmy, kterými jsou - daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daň z přidané hodnoty a daň z nemovitých věcí. Práce zkoumá především velikost odchylek predikce od skutečnosti a následné reakce obecních zastupitelstev na vzniklý rozdíl. K analýze odchylek využívám kontingenční tabulky sestavené na bázi četností obecních politik, které jsou pro ilustraci znázorněny pomocí liniových grafů. Výsledkem této práce je zjištění, že vybraná města jednají spíše konzervativně a většinou podhodnocují daňové příjmy ve snaze vyhnout se nenadálým finančním problémům a následně reagují navýšením schváleného rozpočtu rozpočtovými úpravami.
Klíčová slova: Rozpočtové určení daní; rozpočet obce; daňové příjmy
Název práce: Accuracy estimation of the municipality's tax revenue
Autor(ka) práce: Weigl, Josef
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
My diploma thesis deals with problems of tax revenues of municipalities and their prediction, which I analyze on budgets of 100 selected cities with size between 10 and 25 thousand inhabitants in 2018. The main aim of this thesis is to investigate the reaction of a sample of 100 towns and compare them with the economy of the selected town of Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. A partial goal is to describe the historical development and accuracy of the tax revenue prediction for the surveyed selected town of Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. The object of the research are selected tax revenues, which are - personal income tax, corporate income tax, value added tax and real estate tax. The thesis mainly examines the magnitude of deviations of the prediction from reality and the subsequent reaction of municipal councils to the difference. For the analysis of deviations I use contingency tables compiled on the basis of municipal policy frequencies, which are illustrated by line graphs for illustration. The result of this work is the finding that the selected cities act rather conservatively and mostly underestimate tax revenue in an effort to avoid unexpected financial problems and subsequently respond by increasing the approved budget by budget adjustments.
Klíčová slova: Budget determination of taxes; municipal budget; tax revenues

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví