Vliv země původu na spotřebitelské chování

Název práce: Vliv země původu na spotřebitelské chování
Autor(ka) práce: Kurhan, Katsiaryna
Vedoucí práce: Kincl, Tomáš
Oponenti práce: Novák, Michal
Cílem této práce je zjistit, zda existuje vliv země původu na příslušníky Generace Y. V globálním prostředí se vyskytuje stále více hybridních výrobků a služeb, u kterých bývá těžké zjistit skutečný původu výrobku. Dimenze, východiska a vliv země původu na spotřebitelské chování jsou středem pozornosti této práce. Mnoho studií se zaměřuje i na trade-off mezi COE (contry of origin efect) a dalšími atributy produktu. Analýza, která měla za cíl odpovědět na stanovené výzkumné otázky, se skládala z metody Focus Group, Conjoint analýzy a experimentu. Výzkum byl proveden na příslušnících Generace Y, do které patří i studenti FM VŠE. Byl potvrzen vliv efektu země původu na spotřebitelské chování respondentů, zároveň byl odhalen vztah mezi zvolenými atributy čokolády, které zahrnovaly zemi původu, cenu a kvalitu. Zároveň bylo zjištěno, že spotřebitelské chování respondentů se mění v závislosti na tom, zda jsou si vědomi země původu či nikoliv.
Klíčová slova: Efekt země původu; hybridní produkty; Conjoint analýza; spotřebitelské chování; generace Y
Název práce: Effect of the country of origin on consumer behavior
Autor(ka) práce: Kurhan, Katsiaryna
Vedoucí práce: Kincl, Tomáš
Oponenti práce: Novák, Michal
The aim of this work is to find out whether there is an influence of the country of origin on Generation Y members. The dimension, background and influence of the country of origin on consumer behavior are the focus of this work. Many studies also focus on trade-off between COE (contry of origin efect) and other product attributes. The analysis, which aimed to answer the research questions, consisted of Focus Group, Conjoint analysis and experiment. The research was conducted on members of Generation Y, which also includes FM VŠE students. The effect of COO on the consumer behavior of the respondents was confirmed. Also, the relationship between the selected attributes of chocolate, which included the country of origin, price and quality, was revealed. At the same time, it was found that the consumer behavior of respondents’ changes depending on whether they are aware of the country of origin or not.
Klíčová slova: Country of origin effect; Hybrid products; Conjoint analysis; Consumer behavior; Generation Y

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu