Název práce: Analýza vybraných klimatologických časových radov v Spojených štátoch amerických v rokoch 1895-2019
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa zaoberá modelovaním sezónnych časových radov a následným výpočtom predpovedí pre mesiac máj, jún a júl roku 2020. Konkrétne sa jedná o priemerné mesačné teploty a celkový mesačný úhrn zrážok vo vybraných štátoch východného a západného pobrežia USA v období 1895–2019. Pre účel výpočtu predpovedí sú v práci využité tri metódy, a to Box-Jenkinsova metodológia, prístup na základe pohyblivého prahu predpovede a metóda TBATS, založená na exponenciálnom vyrovnávaní a Fourrierových bázach. Aplikácia uvedených metód bola spracovaná v softwaroch R a EViews. Cieľom práce je výpočet čo možno najpresnejších predpovedí a následne ich porovnanie s nameranými hodnotami z roku 2019 s cieľom vyhodnotiť predikcie z pohľadu globálnej zmeny klímy, pričom výsledné predpovede môžu nájsť široké uplatnenie v rámci aplikovanej klimatológie.
Klíčová slova: predpovede; Klimatologické časové rady; Box-Jenkins; pohyblivý prah; TBATS
Název práce: Analýza vybraných klimatologických časových řad ve Spojených státech amerických v letech 1895-2019
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se zabývá modelováním sezónních časových řad a následným výpočtem předpovědí pro měsíce květen, červen a červenec roku 2020. Konkrétně se jedná o průměrné měsíční teploty a celkový měsíční úhrn srážek ve vybraných státech východního a západního pobřeží USA v období 1895–2019. Pro účel výpočtu předpovědí jsou v práci použity tři metody, a to Box-Jenkinsova metodologie, přístup na základě pohyblivého prahu předpovědi a metoda TBATS, založená na exponenciálním vyrovnávání a Fourrierových bázích. Aplikace uvedených metod byla zpracována v software R a EViews. Cílem práce je výpočet co možná nejpřesnějších předpovědí a jejich následné porovnání s naměřenými hodnotami z roku 2019 s cílem vyhodnotit predikce z pohledu globální změny klimatu, kdy výsledné předpovědi mohou nalézt široké uplatnění v rámci aplikované klimatologie.
Klíčová slova: Klimatologické časové řady; předpovědi; Box-Jenkins; pohyblivý práh; TBATS
Název práce: Analysis of selected climatological time series in the United States of America in the years 1895-2019
Jazyk práce: Slovensky
The diploma thesis deals with the modelling of seasonal time series and subsequently with the calculation of the forecasts for May, June and July 2020. Specifically, it concerns average monthly temperatures and total monthly precipitation in selected states of the east and west coast of the USA in the period 1895–2019. Three methods are used for this purpose, the Box-Jenkins methodology, the Rolling origin approach and the TBATS method based on exponential smoothing and Fourrier bases. Application of these methods was processed in software R and EViews. The aim of the thesis is to calculate the most accurate forecasts and compare them with the measured values from 2019 in order to evaluate the forecasts from the perspective of global climate change, while the resulting forecasts can be widely used in applied climatology.
Klíčová slova: forecasts; Climatological time series; Box-Jenkins; Rolling origin; TBATS

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky