Zlepšení procesů zpracování e-faktur v prostředí informačního systému GINIS

Název práce: Zlepšení procesů zpracování e-faktur v prostředí informačního systému GINIS
Autor(ka) práce: Jurčová, Nikola
Vedoucí práce: Bruckner, Tomáš
Oponenti práce: Socha, Luboš
Diplomová práce se zabývá problematikou procesů zpracování elektronických faktur v prostředí informačního systému GINIS. Mezi stanovené cíle práce patří identifikace legislativních povinností pro veřejnou sféru z hlediska zpracování e-faktur. Nejprve jsou popsány základní pojmy elektronické fakturace z pohledu spisové služby a z pohledu účetnictví. Dalším cílem je popis stávajících interních procesů zpracování dokumentu e-faktur v elektronické spisové službě a v ekonomických agendách GINIS na vybrané samosprávné organizaci. K popisu je využito metodiky BPMN k modelování podnikových procesů pomocí procesních diagramů. Na základě analýzy současného stavu procesů zpracování e-faktur jsou navržena zlepšení těchto interních procesů s plným využitím informačního systému GINIS a s ohledem na dodržení analyzované legislativy, čímž práce splňuje další stanovený cíl. Návrhy zlepšení jsou aplikovány jak na interní procesy zaměstnanců organizace, tak i na vývoj aplikací, ve kterých životní cyklus e-faktur probíhá. Současné procesy zpracování e-faktur a jejich zlepšení jsou řádně diskutovány a výsledky zkoumání detailně vyhodnoceny.
Klíčová slova: elektronická fakturace; faktura; informační systém ; dokument; proces; spisová služba
Název práce: Improvement of processing processes electronically issued invoices in the enviroment of the GINIS information system
Autor(ka) práce: Jurčová, Nikola
Vedoucí práce: Bruckner, Tomáš
Oponenti práce: Socha, Luboš
This diploma thesis depics the matter of processing electronically issued invoices in the enviroment of the GINIS information system. Among the stated objectives belongs the identification of legislative obligations from the perspective of e-invoices processing in the field of public administration. First, basic terms are being described from the perspective of records management and accountancy. The BPMN Methodology is applied to describe the modelling of business processes via processing diagrams. The enhacements of these internal processes with a full usage of GINIS information system are suggested based on the analysis of the current state of those processes that are used for e-invoice processing, with a respect to the abidance of analysed law. Hereby this diploma thesis complies with the stated objective. The proposals for improvement are applied both on internal employee’s processes and also on the development of applications in which the lifecycle of e-invoice wages. Current methods of processing e-invoices and their improvemets are discussed properly and research results are evaluated in detail below.
Klíčová slova: Document; electronic invoicing; information system; invoice; process; record service

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Podniková informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky