Zaměstnanost v cestovním ruchu ve Španělsku

Název práce: Zamestnanosť v cestovnom ruchu v Španielsku
Jazyk práce: Slovensky
Práca sa zameriava na zamestnanosť týkajúcu sa cestovného ruchu v Španielsku. Cieľom práce bolo na základe štatistických dát zanalyzovať vývoj zamestnanosti v cestovnom ruchu v Španielsku a porovnať vývoj zamestnanosti cestovného ruchu dvoch autonómnych spoločenstiev Španielska – Katalánsko a Madrid. Práca oboznamuje čitateľa aj s vysokou mierou nezamestnanosti, ktorej táto zem čelí a ktorá je úzko spojená s pracovnou politikou a formami zamestnávania. Bolo zistené, že význam cestovného ruchu v súvislosti s poskytovaním práce neupadá, nakoľko sa zamestnanosť v cestovnom ruchu v Španielsku stále zvyšuje. Čo sa týka autonómnych spoločenstiev, zamestnanosť v cestovnom ruchu je v Katalánsku vyššia, no v porovnaní s návštevnosťou regiónov, má Madrid viac pracovníkov vzhľadom na počet prichádzajúcich turistov. Španielsko naďalej patrí medzi krajiny s najvyššou mierou nezamestnanosti a s najvyšším počtom zmlúv na dobu určitú v Európskej únii.
Klíčová slova: zamestnanosť v cestovnom ruchu; Španielsko; zamestnanosť
Název práce: Zaměstnanost v cestovním ruchu ve Španělsku
Jazyk práce: Slovensky
Práce se zaměřuje na zaměstnanost týkající se cestovního ruchu ve Španělsku. Cílem práce bylo na základě statistických dat zanalyzovat vývoj zaměstnanosti v cestovním ruchu ve Španělsku a porovnat vývoj zaměstnanosti cestovního ruchu dvou autonomních společenství Španělska - Katalánsko a Madrid. Práce seznamuje čtenáře i s vysokou mírou nezaměstnanosti, jejíž tato zem čelí a která je úzce spojena s pracovní politikou a formami zaměstnávání. Bylo zjištěno, že význam cestovního ruchu v souvislosti s poskytováním práce neupadá, nakolik se zaměstnanost v cestovním ruchu ve Španělsku stále zvyšuje. Co se týče autonomních společenství, zaměstnanost v cestovním ruchu je v Katalánsku vyšší, ale ve srovnání s návštěvností regionů má Madrid více pracovníků s ohledem na počet příchozích turistů. Španělsko nadále patří mezi země s nejvyšší mírou nezaměstnanosti a s nejvyšším počtem smluv na dobu určitou v Evropské unii.
Klíčová slova: zaměstnanost ; zaměstnanost v cestovním ruchu; Španělsko
Název práce: Employment in tourism in Spain
Jazyk práce: Slovensky
The thesis focuses on employment related to tourism in Spain. The aim of the thesis was to analyze the development of employment in tourism in Spain on the basis of statistical data and to compare the development of tourism employment in two autonomous communities of Spain - Catalonia and Madrid. The thesis also acquaints the reader with the high unemployment rate that this country is facing and which is closely linked to labor policy and forms of employment. It has been found that the importance of tourism in the context of the provision of work is not diminishing as tourism employment in Spain continues to increase. Regarding the Autonomous Communities, employment in tourism is higher in Catalonia, but compared to the region's visits, Madrid has more workers due to the number of tourists coming. Spain remains among the countries with the highest unemployment rates and the highest number of fixed-term contracts in the European Union.
Klíčová slova: employment in tourism; Spain; employment

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch a regionální rozvoj
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra cestovního ruchu