Vývoj regulace reklamy v České republice se zaměřením na tabákový průmysl

Název práce: Vývoj regulace reklamy v České republice se zaměřením na tabákový průmysl
Autor(ka) práce: Petrová, Aneta
Vedoucí práce: Postler, Milan
Oponenti práce: Průša, Přemysl
Práce se zabývá vývojem regulačních opatření v oblasti tabákové reklamy v České republice. Cílem práce je zhodnotit vliv přijatých regulačních opatření tabákové reklamy na spotřebu tabákových výrobků a počet kuřáků v České republice. V první kapitole jsou charakterizovány marketingové a komerční komunikace, dále pak reklama a její druhy. Druhá kapitola se soustředí na tabákový průmysl a na situaci tabákového odvětví v České republice. Dále jsou zde zmíněny nejvýznamnější tabákové firmy působící na českém trhu. Ve třetí kapitole je nastíněna novodobá historie tabákové reklamy a poté jsou již uvedena klíčová regulační opatření zaměřená na tabákový průmysl přijatá jak v rámci České republiky, tak v rámci Evropské Unie. Dále je zmíněna Rada pro reklamu jako klíčový orgán v otázce samoregulace. Poslední kapitola se již zabývá zhodnocením vlivu přijatých opatření na spotřebu cigaret a počet kuřáků v České republice. Rovněž je zde popsána reakce tabákových firem na přijatá opatření a na závěr jsou navržena možná další regulační opatření v oblasti tabákové reklamy.
Klíčová slova: tabák; regulace; reklama
Název práce: Development of advertising regulation focused on tobacco industry
Autor(ka) práce: Petrová, Aneta
Vedoucí práce: Postler, Milan
Oponenti práce: Průša, Přemysl
The thesis deals with the development of the most important regulatory measures in the field of tobacco advertising in the Czech Republic. The aim of this thesis is to evaluate the impact of regulatory measures which were adopted for tobacco advertisement. The first chapter is concentrated on the marketing and commercial communication, then advertisement and its types. In the second chapter there is characterized the tobacco industry and the actual situation of tobacco industry in the Czech Republic. There are also mentioned the most important tobacco companies on the Czech market. In the third chapter there is firstly described the history of tobacco advertisement in the second half of the 20th century. Then there are described important legislative measures which were adopted within the Czech Republic and also within the European Union. In addition there is mentioned Rada pro reklamu as the most important institution in the field of advertising self-regulation. Last chapter provides the evaluation of the impacts of adopted regulatory measures on the tobacco consumption and the number of smokers in the Czech republic. There is also described the reaction of tobacco companies and there are mentioned other possible regulatory measures in the field of tobacco advertisement which could be adopted in future.
Klíčová slova: regulation; advertisement; tobacco

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra obchodního podnikání a komerčních komunikací