Závislost sportovních výsledků fotbalových klubů na výši příjmů

Název práce: Závislost sportovních výsledků fotbalových klubů na výši příjmů
Autor(ka) práce: Záruba, Filip
Vedoucí práce: Král, Petr
Oponenti práce: Bockstefel, Jan
Prvním cílem této práce je zjistit, zda existuje závislost sportovních výsledků fotbalových klubů v evropských pohárech na výši jejich příjmů. Druhým cílem práce je zjistit závislost sportovních výsledků fotbalových klubů v evropských pohárech na výdajích na přestupy. Pokud se prokáže závislost příjmů/výdajů na přestupy na výsledcích fotbalových, tak je následně zjištěno, jak moc je silná tato těsnot mezi proměnnými. Součástí obou cílů je také určit, jaké kluby byly úspěšné a jaké neúspěšné, pokud vezmeme v potaz poměr dosažených výsledků v evropských pohárech a výši klubových příjmů a výdajů na přestupy. Závislosti mezi příjmy, výdaji na přestupy a výsledky v evropských pohárech jsou zkoumány z dat a statistik za uplynulých deset sezon. Předmětem zkoumání je pět nejprestižnějších evropských lig – anglická Premier league, španělská La Liga, italská Serie A, německá Bundesliga a francouzská Ligue 1. Výsledky klubů v evropských soutěžích jsou zkoumány prostřednictvím koeficientu UEFA. Pojmy a koncepty popsané v teoretické části práce jsou čerpány z věrohodných českých i zahraničních zdrojů. Veškerá použitá data a statistické údaje jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů. Využity byly především oficiální webové stránky fotbalových agentur či asociací a jimi vydané dokumenty. Tyto kompilovaná data jsou následně analyzována a poté je provedena korelační a regresní analýza k určení závislostí mezi příjmy a koeficientem UEFA. Stejné metody jsou využity také u druhého cíle práce, kde jsou zkoumanými proměnnými výdaje na přestupy a také koeficient UEFA. Po provedených analýzách jsou shrnuty veškeré důležité závěry a zjištěné poznatky.
Klíčová slova: regresní přímka; přestupový trh; příjmy; výsledky; závislost; korelační koeficient; evropské poháry
Název práce: Correlation between football clubs’ sports performance and their income levels
Autor(ka) práce: Záruba, Filip
Vedoucí práce: Král, Petr
Oponenti práce: Bockstefel, Jan
The first objective of this work is to examine whether there exists a correlation between football clubs' results in European top competitions and the clubs’ income levels. The second objective of this work is to determine the correlation between football clubs’ results in top European competitions and the clubs’ transfer expenditures. If a correlation is found between clubs’ results and its transfer spending, and income levels, the strength of this relationship between the variables is further examined. Both objectives also aim to determine which clubs were successful and which were not when considering the ratio of results in European competitions, level of club’s income, and its transfer expenditure. The relationships between incomes, transfer expenditures, and sports results in European competitions are examined using data and statistics from the past ten football seasons. The data subjects for this analysis are clubs from the Europe’s big five football leagues – English Premier League, Spanish La Liga, Italian Serie A, German Bundesliga, and French Ligue 1. Sports performance is examined in terms of the clubs’ results in European top competitions, which are represented by the UEFA coefficient. The concepts described in the theoretical part of the thesis are drawn from reliable Czech and foreign sources. All data used in the analysis are accessible from publicly available sources. This data predominantly comes from official websites of football bodies or associations and the documents issued by them. The compiled data are then analyzed and used to perform the correlation and regression analysis in order to determine the correlation between the UEFA coefficient and the income levels. This method is also used for the second above-mentioned objective of the work, where it examines the transfer expenditure and the UEFA coefficient. Once all analyses are performed, relevant findings and conclusions are summarized.
Klíčová slova: transfer market; correlation coefficient; regression line; revenue; results; dependence; European competitions

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů